Kluczbork walczy do upadłego w sądzie

ANP
opublikowano: 18-02-2013, 19:02

Powiat zrealizował ekoinwestycje, które miały mu przynieść oszczędności. Za sprawą zmiany prawa stały się ciężarem.

- Jeśli przegramy w sądzie, będziemy przykładem, jak można zostać ukaranym za wprowadzanie nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań – denerwuje się Piotr Pośpiech, starosta kluczborski.

W 2010 r. samorząd zawarł z Siemensem umowę na zrealizowanie inwestycji termomodernizacyjnych w ośmiu szkolnych budynkach. Starostwo skorzystało z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), dzięki czemu nie musiało wliczać zobowiązań do limitów zadłużenia. W 2011 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów o tytułach dłużnych, które to zmieniło.
– Gdybym wiedział, co mnie czeka, zastanowiłbym się, czy w ogóle realizować tę inwestycję – mówi Piotr Pośpiech.

Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) nakazała wpisać zadłużenie z tytułu umowy z Siemensem do długu. Inwestycja miała być spłacana z oszczędności. Tymczasem obciążyła samorząd, ograniczając możliwości zaciągania zobowiązań. W tej sytuacji starostwo wybrało ścieżkę sądową.

- Sąd Administracyjny w Opolu nie podzielił mojego stanowiska. Pozostała mi skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie przekroczyłem prawa, tylko prawo się zmieniło. Jestem tego ofiarą. Sądzę, że nasz przykład przyhamuje rynek PPP – mówi starosta.

Ekspertyza Instytutu PPP wykazała, że kluczborskie przedsięwzięcie nie powinno wliczać się do długu, bo co najmniej dwa rodzaje ryzyka (w tym ryzyko budowy) są po stronie prywatnej. Takie są wytyczne Eurostatu.

Tomasz Korczyński, adwokat z kancelarii Wierzbowski Eversheds, zwraca uwagę, że projekty termomodernizacyjne na raczkującym rynku PPP odgrywają coraz istotniejszą rolę.
- Przykłady gmin Karczew (woj. mazowieckie) i Radzionków (woj. śląskie) zdają się tylko potwierdzać fakt, że PPP jest odpowiednią formułą dla takich przedsięwzięć. Łyżką dziegciu może być decyzja opolskiego RIO, która uznała kluczborski projekt za wpływający na obciążenie długu publicznego. Sprawa jest przedmiotem sporu i trudno zająć jednoznaczne stanowisko, nie znając szczegółów. Nie powinno to wpłynąć na popularność modelu PPP przy projektach termomodernizacyjnych, jednak strona publiczna, konstruując model partnerstwa, jeszcze bardziej skrupulatnie musi badać, czy spełnione są warunki niezaliczania projektu do długu – dodaje Tomasz Korczyński.

W trakcie postępowania jest Bytom, który szuka partnera do przeprowadzenia termomodernizacji aż 18 obiektów. Zgłosiło się pięciu chętnych. Władze miasta nie ujawniają nazw firm, ale mają nadzieję, że inwestycja ruszy jeszcze w tym roku. Do ogłoszenia podobnych postępowań szykują się też Niepołomice i Świdnica.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane