Klucze do inteligentnego mieszkania

opublikowano: 15-05-2018, 22:00

Sprawiają, że jest wygodniej, łatwiej i bezpieczniej. Pamiętać jednak trzeba, że systemy smart home też mogą być „nieszczelne”

„Zdalna kontrola dostępu do mieszkania, zautomatyzowane sterowanie oświetleniem i temperaturą w każdym pomieszczeniu” — zachęca nowych lokatorów Rezydencji Brzozowy Zakątek na warszawskim Wilanowie deweloper, firma Polnord. Po tego typu rozwiązania sięga coraz więcej spółek z branży.

W rozwiązaniach smart city z poziomu urządzenia mobilnego możemy sterować m.in. oświetleniem i temperaturą w każdym pomieszczeniu, a także ogrzewaniem domu. Z tego typu nowości korzysta coraz więcej deweloperów.
Zobacz więcej

ŁATWA KONTROLA:

W rozwiązaniach smart city z poziomu urządzenia mobilnego możemy sterować m.in. oświetleniem i temperaturą w każdym pomieszczeniu, a także ogrzewaniem domu. Z tego typu nowości korzysta coraz więcej deweloperów. Fot. Fotolia

— Wszystkie mieszkania Robyg w standardzie wyposażone są w nowoczesną technologię smart house, dzięki której każde mieszkanie przekształca się w inteligentnym dom. Zaawansowane rozwiązania technologiczne umożliwiają wygenerowanie oszczędności na poziomie nawet 30 proc. miesięcznych opłat — wyliczała niedawno Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży w tejże firmie, promując inwestycję Green Mokotów.

System umożliwiający sterowanie wyposażeniem i kontrolę bezpieczeństwa stanowi kartę przetargową również w przypadku firmy Yareal, która właśnie rozpoczęła przedsprzedaż mieszkań w Rezydencji Vice Versa na stołecznej Woli. A to tylko kilka przykładów spółek, które kuszą klientów wizją mieszkania w inteligentnym domu. Warto dodać, że coraz chętniej na takie rozwiązania stawiają również indywidualni klienci.

— Wyobraźmy sobie inteligentne mieszkanie, które dostosowuje swoje funkcje do trybu życia właściciela. Kiedy wychodzimy do pracy, obniża temperaturę, aby pod naszą nieobecność ograniczyć zbędne zużycie. Gaszone są wszystkie światła, dom uzbrajany jest w system bezpieczeństwa, a po zamknięciu drzwi już czeka na nas winda — taki scenariusz uruchamiamy jednym kliknięciem. Jeszcze do niedawna tego typu mieszkania można było traktować eksperymentalnie — zaznaczył Tomasz Śmilgiewicz, odpowiadający w firmie Fortum za wdrażanie usługi SmartLiving.

W domu z przyszłości

Analizy przeprowadzone przez Gartnera w 2015 r. wskazywały, że w typowym domu do 2022 r. będzie więcej niż 500 inteligentnych urządzeń znających nawyki i rozpoznających emocje mieszkańców. Z badania „Zion Markets & Research” wynika natomiast, że roczny wzrost w tym sektorze w najbliższych latach będzie oscylował wokół 15 proc. W Polsce, jak zaznacza Marcin Kotarski, menedżer produktu z Rettig Heating, firmy, która ma w ofercie układy inteligentnego zarządzania systemami grzewczymi — sektor ten wciąż jest niewielki, ma jednak spory potencjał rozwoju.

— Na rynek mieszkaniowy wkracza obecnie pokolenie wychowane w erze mediów społecznościowych i rozwiązań mobilnych, bardzo świadome tego, w jaki sposób technologie mogą poprawić komfort życia. Jeśli jeszcze nie teraz, to za kilka lat jego reprezentanci będą decydować o kupnie mieszkań czy domów i z pewnością będą zainteresowani tym, by były one wyposażone w nowe technologie. Ponadto rozwiązania smart home tanieją i są dziś dostępne każdemu użytkownikowi. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie tego typu rozwiązaniami za granicą, podobnej sytuacji niebawem możemy się więc spodziewać również w naszym kraju — mówi Marcin Kotarski.

Uwaga na luki w systemach

Podłączenie domowych urządzeń do sieci ułatwia zarządzanie nimi, niestety, staje się jednocześnie drogą dostępu do domu dla cyberprzestępców.

— W miarę, gdy w domu używanych jest coraz więcej inteligentnych urządzeń, hakerzy przesuwają punkt ciężkości ataków z celowania na poszczególne urządzenia na hakowanie aplikacji sterujących sieciami urządzeń. Daje to cyberprzestępcom możliwość wykorzystywania wad oprogramowania do zakłócania porządku domowego i umożliwia dostęp do poufnych danych użytkowników. Istnieje jeszcze inny typ niebezpieczeństwa — urządzenia smart home czy szerzej, Internetu Rzeczy, mogą zostać przejęte przez hakerów, w celu stworzenia botnetów, służących hakerom m.in. do przeprowadzania ataków typu DDoS np. na sieci korporacyjne i administracji publicznej — uprzedza Wojciech Głażewski, country manager w Check Point Software Technologies.

Komentarz partnera

Smart home zmieni oblicze rynku

Mikołaj Placek
prezes zarządu Grupy Oknoplast

Smart home to obszar, w którym w najbliższym czasie czeka nas prawdziwa rewolucja — ale także spore wyzwania.

Smart home to obszar, w którym w najbliższym czasie czeka nas prawdziwa rewolucja — ale także spore wyzwania. Specjaliści z firmy Action szacują, że wartość rynku smart home w Polsce w 2016 r. wyniosła ok. 100 mln zł, a do 2020 r. ma ona wzrosnąć do 600-700 mln zł. Nie dziwi więc coraz większe zainteresowanie firm tym tematem.

Nieuchronnie wkraczamy w erę inteligentnych technologii, a jej zakres będzie stale się poszerzał i obejmował kolejne branże. Przedsiębiorstwa powinny więc zadbać, aby każda kolejna innowacja w tym zakresie była przyjazna, bezpieczna oraz ułatwiała pracę i życie użytkownikom. Warto jednak pamiętać, że z obszarem tym wiążą się także wyzwania dla producentów. Zgodnie z badaniem PMR „Internet rzeczy w Polsce 2017-2021” opublikowanym w 2017 r. w ostatnim kwartale 2016 r. tylko 5 proc. Polaków potrafiło spontanicznie zdefiniować to pojęcie. Oznacza to, że przed polskimi przedsiębiorstwami wykorzystującymi rozwiązania IoT (Internet Rzeczy) jest jeszcze dużo pracy polegającej na objaśnianiu zasad funkcjonowania inteligentnych technologii.

Jestem przekonany, że inteligentne technologie mogą pozytywnie zmienić nasze życie i stać się standardem wyposażenia każdego domu.

Podobne rozwiązania, choć w dużo większej skali, przekształcają nasze miasta w smart cities — i ma to miejsce również w Polsce, choćby poprzez instalowanie inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem.

Także w Grupie Oknoplast w ubiegłym roku wprowadziliśmy do sprzedaży technologie umożliwiające sterowanie drzwiami, oknami i roletami za pomocą głosu, aplikacji na urządzenia mobilne, pilota lub włączników ściennych. Już dziś możemy zaprogramować system np. tak, by wietrzył mieszkanie o konkretnej porze lub reagował na poziom nasłonecznienia, utrzymując stałą temperaturę pomieszczenia.

Co ważne, urządzenia zwiększają nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo — system na bieżąco informuje nas, czy np. drzwi lub okna są otwarte. Ostatnio posunęliśmy się jeszcze dalej i stworzyliśmy Inteligentne Okno, mogące zastąpić tablet lub laptop. Wyświetla ono obraz, na którym domownicy mogą oglądać filmy, wyszukiwać informacje w internecie lub komunikować się z bliskimi za pomocą komunikatorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu