Kluczem do sukcesu jest wiedza

JACEK KRAWIEC
opublikowano: 16-05-2012, 00:00

KOMENTARZ PKN ORLEN

Narodowy projekt, za jaki bez wątpienia można uznać poszukiwania węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, wymaga transferu wiedzy na dwóch poziomach. Dla utrzymania poparcia społecznego potrzebny jest przepływ wiedzy między interesariuszami instytucjonalnymi a opinią publiczną. Natomiast dla sukcesu samych poszukiwań oraz optymalnego wykorzystania wydobywalnych zasobów musimy zadbać o transfer wiedzy między ośrodkami badań i rozwoju a przemysłem poszukiwawczo-wydobywczym. Nie ulega wątpliwości, że Polacy są świadomi szansy, jaką są niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego dla nich samych oraz polskiej gospodarki. W badaniu opinii publicznej wykonanym pod koniec kwietnia tego roku przez Millward Brown/SMG KRC na zlecenie PKN ORLEN zdecydowana większość respondentów widzi w gazie z łupków szansę nie tylko na nowe źródło energii (92 proc.), przychody do budżetu (86 proc.), rozwój gospodarki krajowej i społeczności lokalnych, ale także umocnienie pozycji Polski na świecie (80 proc.). Co najważniejsze, mimo propagandy antyłupkowej zdecydowana większość z badanych (63 proc.) uważa wydobycie gazu łupkowego za bezpieczne, a w najbardziej chwytliwy mit o „płonącej wodzie w kranach” po wykonaniu odwiertów gazu łupkowego wierzy zaledwie 8 proc. respondentów.

Jak widać Polacy są świadomi tego, że łupki gazonośne (występujące na głębokości 3-4 km) oddziela wiele warstw geologicznych od wód gruntowych (znajdujących się na głębokości 200-300 m). Rozumieją też, że nowoczesny otwór wiertniczy jest szczelną i zabezpieczoną konstrukcją i że z prawidłowo wykonanego odwiertu nic nie ma prawa przedostać się do wody, której używamy na co dzień. Warto też powtarzać, że wydobycie gazu łupkowego jest dużo mniej „wodochłonne” niż eksploatacja innych kopalin.

PKN ORLEN aktywnie rozbudowuje swoją bazę wiedzy i technologii. Przez najbliższe dwa dni pod auspicjami Orlenu i zagranicznych partnerów — Schlumberger IC (Innovation Center) i EGI (University of Utah) — odbywać się będzie w Warszawie II edycja międzynarodowej konferencji naukowej Shale Science. Wymiana wiedzy teoretycznej i know-how stanowi jedno z narzędzi uzyskania niezależności energetycznej naszego kraju. Podstawą dla sukcesu sektora gazu niekonwencjonalnego będzie pełne wykorzystanie dostępnej wiedzy i zaadaptowanie najbardziej nowoczesnych technologii do lokalnych warunków, co pozwoli na wiarygodne określenie potencjału wydobywczego złóż niekonwencjonalnych i jego optymalne wykorzystanie.

JACEK KRAWIEC

prezes PKN ORLEN

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK KRAWIEC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy