Kluczowa decyzja odsunięta o tydzień

Beata Tomaszkiewicz, MIR, PAP
opublikowano: 09-03-2006, 00:00

Oj, działo się. Wczorajsze posiedzenie KNB obfitowało w emocje i dyskusje. Zabrakło tylko końcowego werdyktu w sprawie Banku BPH.

— Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) jej członkowie mieli szansę zadania pytań przedstawicielom Unicredito Italiano (UCI), wnoszącym o zgodę na wykonywanie głosów z akcji Banku BPH. Przychyliłem się do wniosku przedstawicieli komisji, że trzeba jeszcze raz przeanalizować zebrany materiał. Dlatego zdecydowałem o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia za tydzień — mówi Leszek Balcerowicz, przewodniczący KNB.

Gra toczy się o dużą stawkę. Jeśli Unicredito dostanie zielone światło, zrobi wielki krok ku fuzji Banku BPH z Pekao. Takie połącze- nie wykreowałoby nowego lidera na rynku bankowości. Nie trzeba dodawać, że byłoby też bardzo źle widziane przez obecny rząd oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Wykluczenia

Leszek Balcerowicz przekonuje, że członkowie KNB mają świadomość tego, że wniosek UCI czeka na rozpatrzenie już osiem miesięcy i czas najwyższy wreszcie podjąć konkretną decyzję.

Wczorajsze posiedzenie obfitowało w różne starcia. KNB nie dopuściła resortu skarbu do uczestnictwa w nim. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wniosło o to, by brać w nim udział na pełnych prawach. Bezskutecznie. Przeciwko dopuszczeniu MSP opowiedzieli się Leszek Balcerowicz, Wojciech Kwaśniak, Ewa Kawecka, za — Zyta Gilowska, Paweł Pelc i Danuta Wawrzyniak. Jarosław Kozłowski, szef Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, wstrzymał się od głosu. W tej sytuacji zdecydował głos szefa NBP. Paweł Szałamacha, wiceminister skarbu, zapowiedział, że zaskarży taką decyzję. Nie ujawnił jednak, gdzie i kiedy.

Drugą niespodzianką jest wymuszona obecność Zyty Gilowskiej, minister finansów. Trafiła ona na posiedzenie, bo został z niego wykluczony wiceminister Cezary Mech, sprzeciwiający się fuzji.

— Członka komisji można wykluczyć wówczas, gdy zachodzi obawa, że jego decyzje nie są bezstronne. Wniosek taki złożyło UCI właśnie w sprawie Cezarego Mecha. Uznałem, że istnieje taka obawa — mówi Leszek Balcerowicz.

Zyta Gilowska wyraziła swoje oburzenie w tej sprawie. Ale nie tylko ona. Premier Marcinkiewicz uznał decyzje KNB za skandaliczne i niezgodne z prawem. Konrad Ciesiołkiewicz, rzecznik rządu, dodał, że to może wskazywać „na brak obiektywizmu” oraz „jednostronne podejście”.

Co ciekawe, Paweł Pelc, członek KNB, zgłosił wniosek o wykluczenie z komisji Leszka Balcerowicza i Wojciecha Kwaśniaka.

— Nie podano podstawy prawnej — kwituje szef NBP.

Wieczorem trzy grosze do sprawy dorzucił Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego. Według jego przestawicieli, „nie zachodzą przesłanki odmowy zezwolenia na wykonywanie przez UCI prawa ponad 75 proc. głosów na walnym BPH”.

A Bruksela upomina....

Tymczasem Komisja Europejska (KE) skierowała do polskiego rządu formalny list w sprawie Unicredito. To pierwszy etap procedury o naruszenie unijnych przepisów dotyczących rynku wewnętrznego. Jej zdaniem, powoływanie się przez rząd na umowę prywatyzacyjną Pekao, która zakazuje włoskiemu inwestorowi angażowania się w Polsce w działalność konkurencyjną wobec tego banku, jest sprzeczne z fundamentalną zasadą swobody przepływu kapitałów w UE. Komisja upoważniła także Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji, do wysłania listu z pytaniem, na jakiej podstawie polski rząd blokuje fuzję Pekao z Bankiem BPH, skoro KE zatwierdziła ją w październiku. Odpowiedź na ten list ma nadejść w ciągu dwóch tygodni. Jeśli KE uzna polskie argumenty za niewystarczające, ma zdecydować o wszczęciu drugiej formalnej procedury, uznając, że blokowanie fuzji jest łamaniem unijnego prawa konkurencji.

Na razie MSP nie podjęło decyzji w sprawie listu. Mają one zostać podjęte po zapoznaniu się z dokumentem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz, MIR, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kluczowa decyzja odsunięta o tydzień