Kluczowa stopa w Argentynie może wzrosnać do 75 proc.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-09-2022, 21:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według źródeł agencji Reuters, we wrześniu kluczowa stawka procentowa w Argentynie może wzrosnąć do 75 proc. Taki krok może powstrzymać mocną deprecjację peso i nieco złagodzić jedną z najwyższych na świecie inflację.

fot. CARL RECINEA/Reuters/Forum

Obecnie referencyjna stawka banku centralnego Argentyny kształtuje się na poziomie 69,5 proc. zaś inflacja oscyluje już na pułapie 70 proc. przy spodziewanym jej wzroście do końca roku do ponad 90 proc.

Ostatnio władze monetarne kraju, który już co najmniej dwa razy praktycznie bankrutował przeprowadziły dwa drastyczne zaostrzenia polityki pieniężnej podnosząc 28-dniową stawkę „Leliq” odpowiednio o 800 i 950 punktów bazowych, po tym jak w pierwszej części roku regularne podwyżki były w zdecydowanie niższej skali.

Wrześniowa podwyżka może zawierać się w przedziale od 400 do nawet 600 pkt, zaś inflacja CPI w sierpniu (dane zostaną podane 14 września) może wynieść 6-6,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane