Kluczowe wsparcia przełamane

XTB DM
09-04-2009, 18:26

Złoty w czwartek wyraźnie umocnił się do  głównych walut. O godzinie 18-tej za dolara trzeba było zapłacić 3,3060 zł, czyli o 2,3 grosza mniej niż wczoraj pod koniec dnia. Szwajcarski frank, który znalazł się dziś na najniższym poziomie od połowy stycznia br., kosztował 2,8548 zł, co oznacza spadek o 4,8 grosza. Natomiast euro straciło 7,5 grosza i  testowało poziom 4,3479 zł. Wspólna waluta była dziś najtańsza od końca stycznia br.

Umocnienie złotego, jakkolwiek w szczególny sposób nie szokuje swą skalą, to niesie ze sobą daleko idące konsekwencje dla EUR/PLN i CHF/PLN. Euro w sposób zdecydowany przełamało bowiem silne wsparcie na poziomie 4,40 zł, natomiast szwajcarska waluta spadła poniżej analogicznej bariery w okolicach 2,88 zł.

W obu przypadkach skutkuje to mocnymi sygnałami sprzedaży, które dodatkowo wzmacniają, utworzone na wykresach dziennych, formacje głowy z ramionami (formacje odwrócenia trendu). Na gruncie analizy technicznej stanowią one zapowiedź powrotu euro do psychologicznej bariery 4 zł oraz spadku franka do 2,57 zł. Obserwowana w ostatnich tygodniach, poprawa klimatu inwestycyjnego na światowych rynkach, wspiera te prognozy na gruncie fundamentalnym.

Aprecjacja złotego przybrało na sile po godzinie 16-tej, gdy aktywność inwestorów jest już niewielka. W połączeniu z okresem świątecznym, może to rodzić uzasadnione pytania o jego trwałość. Mając jednak na uwadze, że wpisuje się ono w zapoczątkowaną w połowie lutego, średnioterminową tendencję umocnienia złotego (bez rozstrzygania czy jest to tylko silna korekta, czy też trwał zmiana długoterminowego trendu), wygenerowane dziś sygnały sprzedaży na EUR/PLN i CHF/PLN należy uznać za wiarygodne.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Kluczowe wsparcia przełamane