Kluza rozstrzelał pomysł Fedak

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 26-01-2010, 06:46

Komisja Nadzoru Finansowego, którą kieruje Stanisław Kluza nie zostawiła suchej nitki na koncepcji reformy OFE autorstwa resortu pracy

KNF pochwaliła resort za to, że… zajął się tematem wypłat emerytury z OFE, bo to wymaga decyzji. Ale opinia o projekcie jest miażdżąca.

"To rozwiązania zwiększające podatność systemu emerytalnego na kolejne ingerencje polityczne ukierunkowane na realizację krótkoterminowych celów np. zmniejszenie oficjalnego państwowego długu publicznego kosztem zwiększenia przyszłych zobowiązań systemu emerytalnego. (…) projektowane rozwiązania w istotny sposób stoją w opozycji wobec pierwotnych założeń wprowadzonej reformy emerytalnej, której zasadniczym celem było zróżnicowanie źródeł pochodzenia świadczeń emerytalnych" — pisze KNF. Konkrety?

Pomysł resortu pracy: Zmniejszenie składki płynącej do OFE z 7,3 do 3 proc. i przesunięcie tej części do ZUS

Opinia KNF: Propozycja narusza zasadę dywersyfikacji ryzyka związanego z systemem emerytalnym. W systemie repartycyjnym (ZUS — przyp. red.) — ryzyka demograficznego, zaś w systemie kapitałowym (OFE — przyp. red.) — rynku finansowego. Zwiększa podatność systemu na decyzje podporządkowane bieżącym i krótkoterminowym celom politycznym.

Wypłatą emerytur zajmie się ZUS, a nie nowo powstałe zakłady emerytalne.

Opinia KNF: To rezygnacja z oparcia wypłat świadczeń na systemie kapitałowym, tzn. takim, gdzie pieniądze nie są przeznaczane na bieżące świadczenia, tylko inwestowane w celu pomnożenia ich wartości.

Osoby, które zgromadzą kapitał wystarczający na wypłatę emerytury w wysokości dwóch minimalnych, będą mogły nadwyżkę wypłacić jednorazowo

Opinia KNF:Zmuszanie ubezpieczonych do gromadzenia oszczędności na cele, które nie muszą być związane ze świadczeniami emerytalnymi jest nieuzasadnionym pogwałceniem zasad państwa prawa. Jeśli przyjąć założenie, że zbyt duże środki trafiają do systemu emerytalnego, to powinno się rozważyć w pierwszej kolejności, czy nie ograniczyć kwoty składek trafiających do tego systemu.

Więcej znajdziesz we wtorkowym „Pulsie Biznesu”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane