KNB zgadza się na bankowe przejęcia

Urszula Chojnacka
opublikowano: 13-10-2000, 00:00

KNB zgadza się na bankowe przejęcia

Komisja Nadzoru Bankowego wyraziła zgodę na przekroczenie przez Citibank 75 proc. głosów na WZA Banku Handlowego oraz połączenie Handlowego z Citibank Polska. Na początku roku Citi podało, że zamierza połączyć działalność swojej spółki zależnej Citibank Poland i Banku Handlowego. Parytet wymiany ustalono na 1350 akcji Handlowego nowej emisji za 1 akcję Citibanku. Handlowy ma wyemitować dla akcjonariuszy Citibank Poland ponad 37,6 mln nowych akcji. Wcześniej planowana była fuzja Banku Handlowego i BRE Banku, jednak została ona zablokowana w grudniu 1999 roku przez Skarb Państwa i PZU.

KNB wydała też zgodę dla Sparkasse Stockerau Aktiengesellschaft z Wiednia na wykonywanie od 50 do 66 proc. głosów na WZA PBK. SSA, podobnie jak BA/CA, inwestor strategiczny PBK, jest podmiotem zależnym od Banku Austria. Przeniesienie akcji PBK z BA/CA na SSA nastąpi w drodze sukcesji uniwersalnej związanej z połączeniem obu podmiotów. Jest to jeden z elementów w procesie restrukturyzacji grupy Banku Austria przed jej planowanym połączeniem z grupą Bayerische Hypo -und Vereinsbank.

KNB zdecydowała ponadto, że Skandinaviska Enskilda Banken może nabyć akcje BOŚ dające do 50 proc. głosów na WZA. W sierpniu Kredyt Bank zawarł z SEB warunkową umowę sprzedaży 2,6 mln akcji BOŚ uprawniających do 19,79 proc. głosów na WZA. Szwedzki bank kupił również 7- -proc. pakiet akcji BOŚ od Rolmexu, spółki zależnej od KB.

Jednocześnie Zygmunt Solorz i Telewizja Polsat, kontrolujący Invest-Bank, otrzymali zgodę KNB na objęcie akcji banku, uprawniających do wykonywania ponad 75 proc. głosów na WZA. CU

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KNB zgadza się na bankowe przejęcia