KNF nałożyła srogą karę na kolejne TFI

opublikowano: 21-11-2019, 12:27

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła łącznie 3,5 mln zł kar na Copernicus Capital TFI.

Pierwsza z kar w wysokości 2 mln zł to konsekwencja stwierdzenia naruszeń limitów inwestycyjnych w czterech funduszach zamkniętych (MJG, WELL, CC14 i Whitestone Art Fund). Ustalono, że poziom zaangażowania w akcje/udziały wyemitowane przez jeden podmiot wahały się od 24 do 96 proc. wartości aktywów funduszy, a długość naruszeń trwałą od 3 miesięcy do ponad 2 lat.

Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF
Zobacz więcej

Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF Fot. GK

Limit inwestycyjny to 20 proc.

"Ograniczenia inwestycyjne służą zapewnieniu odpowiedniej dywersyfikacji portfeli funduszy inwestycyjnych, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa inwestycji środków powierzonych przez uczestników funduszy. Uczestnicy powierzając zgromadzone środki pieniężne funduszom mają prawo oczekiwać, że będą one zarządzane w sposób profesjonalny i zgodny z przepisami, w tym także, że będą respektowane ograniczenia inwestycyjne określone przez prawodawcę. W ocenie Komisji, przestrzeganie ograniczeń inwestycyjnych służących bezpieczeństwu i ochronie składu portfela pozostaje w interesie uczestników funduszy i stanowi jeden z nadrzędnych obowiązków Towarzystwa i funduszu inwestycyjnego" - podała komisja.

Kara w wysokości 1,5 mln zł dotyczy natomiast kupna przez Whitestone FIZ AN udziałów w jednej ze spółek bez rzetelnej oceny jej sytuacji finansowej, w tym możliwości uszyskania przez spółkę przysługujących jej należności od podmiotu trzeciego. Ponadto udziały w spółce nabyto z przekroczeniem 20-procentowego ograniczenia inwestycyjnego.

Kary w obu przypadkach mogły wynieść maksymalnie po 5 mln zł, ale są niższe ze względu na podjęte  działania w celu uniknięcia skutków naruszenia prawa, polegające na odkupywaniu przez inne niż towarzystwo podmioty od uczestników Whitestone FIZ AN certyfikatów inwestycyjnych Whitestone FIZ AN.

W tym roku w związku KNF nałożyła już srogie kary na m.in. Saturn TFI i Lartiq TFI (oba straciły pozwolenie na działalność i muszą zapłacić kary pieniężne). 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu