KNF o propozycji dla frankowców

opublikowano: 27-05-2015, 15:02

Nadzór bez ogródek mówi bankowcom, że nie doceniają zmian w klimacie regulacyjnym i sami proszą się o ustawowe uregulowanie problemy frankowego.

Zobacz więcej

Andrzej Jakubiak, szef KNF

Marek Wiśniewski

KNF od początku była sceptyczna wobec pomysłów banków dla frankowców polegających na tworzeniu funduszy stabilizacyjnych dla wybranych kredytobiorców, zarzucając im tylko powierzchowne traktowanie problemu. Po najnowszych propozycjach sektora, która tylko nieznacznie różnią się od projektu zaprezentowanego w kwietniu trudno było oczekiwać oklasków od nadzoru.

- Propozycja banków nie rozwiązuje problemu systemowego, czyli kwestii narosłego zadłużenia, które przekracza wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu (LtV powyżej 100 proc.) w przypadku jednej trzeciej liczby kredytów w CHF stanowiących ponad połowę wartości portfela frankowego – stwierdza Łukasz Dajnowicz z KNF.

I dodaje znamienny komentarz:

- Wydaje się, że banki nie doceniają ryzyka wynikającego ze zmieniającego się klimatu regulacyjnego i postanowiły poczekać na rozwiązanie ustawowe. Czas pokaże, czy była to ze strony banków słuszna decyzja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu