KNF odbuduje zaufanie

Rozmawiał Paweł Sołtys
opublikowano: 15-11-2018, 22:00

Reputacja nadzoru i Polski ucierpiała, ale system finansowy jest stabilny i odporny na wstrząsy, a reforma wypełni luki — to refleksje Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, po aferze podsłuchowej

Chcesz być na bieżąco z tematem afery w KNF zobacz TUTAJ>>

Staram się promować polski rynek kapitałowy. Jestem przekonany,
że jego rozwój jest niezbędny do tego, żeby polska gospodarka utrzymała siłę i
perspektywę wzrostu — mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Zobacz więcej

RYNEK MUSI DZIAŁAĆ:

Staram się promować polski rynek kapitałowy. Jestem przekonany, że jego rozwój jest niezbędny do tego, żeby polska gospodarka utrzymała siłę i perspektywę wzrostu — mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Fot. Maciej Goclon

„Puls Biznesu”: Dymisja przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w atmosferze skandalu korupcyjnego. Jak takie wydarzenie wpływa na reputację Polski jako miejsca do robienia biznesu?

Paweł Borys: Bardzo źle, że się to zdarzyło, więc oczywiście wpływa negatywnie. Polski sektor finansowy i nadzór miały jednak bardzo dobrą reputację. Zawsze uważano nasz nadzór za bardzo konserwatywny, sprawniejszy niż w wielu krajach Europy Zachodniej. Dzięki temu uniknęliśmy chociażby skutków kryzysu, np. w postaci upadłości instytucji finansowych. Będziemy pewnie przez dłuższy czas odrabiali ten spadek zaufania. Natomiast jedno trzeba jasno powiedzieć: polski sektor bankowy, czy szerzej — finansowy, jest bardzo stabilny. Polskie banki, takie jak PKO BP, wygrywają europejskie stress-testy, czyli są dobrze przygotowane na wszelkie zawirowania. Sektor jest płynny, poziom kapitału jest wysoki. Nie ma więc ryzyka o charakterze systemowym i deponenci czy inwestorzy nie muszą się obawiać.

Klienci Idea Banku i Getin Banku też nie mają powodu do obaw?

W sektorze finansowym pojawiają się pewne zagrożenia, tyle że mają charakter punktowy, a nie systemowy. Pewne instytucje mają problemy, natomiast nie są to instytucje takiej wielkości, żeby mogły stanowić zagrożenie dla stabilności całego sektora czy wywołać potężne zawirowania. Funkcjonują w ramach istniejących procedur dotyczących tzw. uporządkowanej restrukturyzacji banków. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma pieniądze na wypłatę depozytów, a na wypadek problemów w banku istnieją procedury sprzedażyjego części lub przejęcia przez inną instytucję. Jeszcze raz podkreślę: sektor jako całość jest bezpieczny.

Co dalej z reputacją nadzorcy i sposobem sprawowania nadzoru? Abstrahując od wątku korupcyjnego, szef Komisji Nadzoru Finansowego oma- wiający na nieformalnym spotkaniu problemy nadzorowanych przez siebie instytucji z jednym z nadzorowanych podmiotów to sytuacja skandaliczna. Jak wybrnąć z tego wizerunkowo?

To sytuacja bardzo negatywna. Jak rozwiązać problem? Pewne rzeczy już się dzieją. Premier Mateusz Morawiecki już w II kw. podjął działania reformujące KNF i szerzej — nadzór finansowy. Rząd przygotował zmiany w ustawie o nadzorze. W ubiegły piątek przyjął je Sejm. To duża reforma wzmacniająca nadzór finansowy, przekształcająca KNF w państwową osobę prawną, usprawniająca przepływ informacji między służbami a kluczowymi instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo sektora finansowego, wprowadzająca Centralny Rejestr Obligacji… To cały szereg rozwiązań, które mają wypełnić luki w nadzorze. Przewodniczący [Marek Chrzanowski — red.] złożył dymisję, będzie nowy kandydat, nowy przewodniczący i to jego rolą będzie odbudowanie reputacji poprzez zwiększenie transparentności i poprawę sprawności nadzoru nad rynkiem. Jestem przekonany, że po jakimś czasie ta reputacja zostanie odbudowana.

Wywiad odbył się w studiu „Pulsu Biznesu” podczas Kongresiu 590 w Rzeszowie. Pełna wersja jest dostępna na PulsBiznesu.tv

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Paweł Sołtys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy