KNF: ostrożnie z bankowymi fuzjami

Nadzór studzi zapędy ewentualnych sprzedawców i kupujących. Twierdzi, że stopień koncentracji "jest bliski optimum".

Uderz w stół, a  KNF się odezwie. Po tym jak PKO BP ogłosił przejęcie Nordei, nadzór finansowy studzi zapędy potencjalnych sprzedawców i kupców. Komisja w opublikowanym dzisiaj komunikacie pisze, że „obecny poziom koncentracji na rynku bankowym w Polsce jest bliski optimum”. Nie mamy zbyt dużych banków, z którymi, w razie problemów, nie moglibyśmy poradzić sobie w „oparciu o dostępne krajowe instrumenty zarządzania kryzysowego”.

Nadzorca zapowiada wnikliwą analizę ewentualnych kolejnych wniosków w sprawie „znaczących połączeń banków”. Przebada dokładnie kupującego i sprzedawcę: poziom kapitałów, możliwości zwiększania funduszy, płynność, zarządzanie ryzykiem itp. „Przedmiotem szczególnej uwagi będą obowiązki związane z potrzebą zapewnienia transparentnej i niezakłóconej obsługi klientów oraz stopień wykonania złożonych przed nadzorem finansowym zobowiązań inwestorskich, w tym realizowanej strategii biznesowej oraz jej wpływ na poziom ryzyka zarówno w banku, jak i całego rynku” – pisze Komisja.

Już kiedyś szef nadzoru w jednym z wywiadów powiedział, że poziom koncentracji w Polsce jest na odpowiednim poziomie. To dobra wiadomość dla klientów banków, bo im więcej graczy tym większe szanse na lepszą, tańszą ofertę i lepszą obsługę. Jeszcze niedawno złośliwi mówili, że Wojciech Kwaśniak, nadzorujący banki w KNF chce doprowadzić do sytuacji, że na rynku będzie cztery-pięć banków, bo wtedy będzie mógł je łatwiej kontrolować. Na całe szczęście nadzór myśli nie tylko w kategoriach stabilności całego rynku, ale również jego konkurencyjności. To temat, o którym nadzorcy w innych krajach coraz częściej mówią. W Wielkiej Brytanii regulator oficjalnie potwierdza, że należy rozbić oligopol czterech największych banków. W Polsce KNF ma szansę już tak ukształtować rynek, żeby nie dopuścić do powstania takich molochów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: eugeniusz twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / KNF: ostrożnie z bankowymi fuzjami