KNF prześwietla zarządzanie w Idea TFI

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 20-12-2012, 06:00

Nadzór bada, czy nie doszło do złamania statutów funduszy TFI z grupy DM IDMSA. Brokerowi grozi kara pieniężna, a nawet utrata licencji na zarządzanie aktywami.

Czarne chmury gromadzą się nad DM IDMSA. Jak dowiedział się „Puls Biznesu”, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wszczęła postępowanie w sprawie m.in. nieprzestrzegania warunków umowy o zarządzanie aktywami Idea TFI i niestosowanie się do statutów funduszy.

Zobacz więcej

Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA (fot. Puls Biznesu_Marek Wiśniewski)

— Nie komentujemy, bo obowiązuje nas tajemnica służbowa — ucina Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

Według naszych informatorów, ma chodzić o nieprzestrzeganie limitów inwestycyjnych i kupowanie do portfeli funduszy aktywów z innej kategorii (np. akcji do pieniężnego). Za takie przewinienia grozi kara pieniężna, a nawet odebranie licencji. Ale władze brokera są spokojne.

— Postępowanie jest w toku, więc nie mogę komentować sprawy — ucina Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA. Sugeruje, że nie widzi żadnych przesłanek formalnoprawnych, które mogłyby przemawiać za odebraniem licencji. Gdyby nadzór zdecydował się na najsurowszą z kar, byłby to drugi taki przypadek w historii polskiego rynku. W 2006 r. KNF pozbawiła uprawnień WGI Dom Maklerski.

Z nieoficjalnych informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że regulator rynku chce, aby Idea TFI odstąpiła od umowy z DM IDMSA, na mocy której dom maklerski zarządza jej funduszami.

Więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu" oraz TUTAJ>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KNF prześwietla zarządzanie w Idea TFI