KNF przykręca śrubę emitentom

MWIE
opublikowano: 31-05-2012, 00:00

Nadzór proponuje gruntowne zmiany w obowiązkach spółek giełdowych, by poprawić kontrolę nad finansami.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) chce zmienić wymogi informacyjne dla spółek giełdowych. Najważniejsza z postulowanych zmian to obowiązek ustosunkowywania się przez emitenta do opinii audytorów w przypadku, gdyby ta była negatywna.

Ma przybrać formę publicznej informacji. Byłoby obowiązkowe także w razie gdyby audytor zgłosił zastrzeżenia lub odmówił wydania opinii.

Propozycja obejmuje też nakładanie na spółki kar w przypadkuuchybień w funkcjonowaniu wewnętrznego audytu. Regulator zaleca wprowadzenie sankcji dla spółek za niepowołanie komitetu audytu. Ten organ to podstawa kontroli wewnętrznej.

Emitenci mieliby być karani także za brak rzeczywistej niezależności tego ciała czy niedostateczne kwalifikacje jego członków. Pod lupę wzięto by również wywiązywanie się z obowiązków przez samych członków. W razie wystąpienia naruszeń przewidziano także sankcje indywidualne.

— Propozycję obowiązku odnoszenia się przez zarząd do negatywnej opinii audytora należy ocenić jednoznacznie pozytywnie. Często zdarza się, że zarząd i rada nadzorczaprzechodzą do porządku dziennego nad niezgodnościami, które później okazują się bardzo istotne. Jednak nakładanie na spółki kar budzi mieszane uczucia. Trzeba sobie zadać pytanie, czy to konieczne.

O ile część spółek rzeczywiście nie do końca poważnie podchodzi do obowiązków, o tyle w przypadku większości, zwłaszcza największych emitentów, wprowadzanie takich obostrzeń uważam za przesadę — ocenia Raimondo Eggink, niezależny członek rad nadzorczych.

KNF zwróciła się do Ministerstwa Finansów z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany regulacji dotyczących oferty publicznej i obowiązków informacyjnych spółek. Podstawowa przyczyna tych propozycji to duża liczba zastrzeżeń biegłych rewidentów do sprawozdań finansowych.

W 2010 r. kontrolerzy odmówili wydania opinii lub wydali ją z zastrzeżeniami w przypadku 36 spółek. W ubiegłym roku dotyczyło to przynajmniej 24 emitentów.

— Sprawozdania finansowe stanowią jedne z najważniejszych informacji będących podstawą podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Dlatego niezbędne jest podjęcie działań zmniejszających liczbę uchybień — czytamy w liście, który Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF, wysłał do ministra finansów Jacka Rostowskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane