KNF przyspieszy z prospektami

opublikowano: 12-08-2015, 22:00

Nadzór finansowy chce, by procedura akceptacji prospektów emisyjnych trwała 2 miesiące. Emitenci będą musieli się postarać.

W Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) analizowanych jest obecnie 27 prospektów emisyjnych, z czego 20 dotyczy giełdowych debiutantów. Kolejnych 20 prospektów jest zawieszonych, czyli czeka na lepsze czasy — lub uzupełnienie dokumentów. Rok temu o tej porze „czynne” były 23 prospekty, a zawieszonych 27. To sporo skomplikowanych dokumentów, które są analizowane przez KNF w tempie niezbyt imponującym na tle rozwiniętych rynków finansowych z zachodu Europy.

KNF, którego przewodniczącym jest Andrzej Jakubiak, ostatnio najczęściej był wywoływany do tablicy w związku z ustawą o przewalutowaniu kredytów hipotecznych.
Zobacz więcej

ZMIANA TEMATU:

KNF, którego przewodniczącym jest Andrzej Jakubiak, ostatnio najczęściej był wywoływany do tablicy w związku z ustawą o przewalutowaniu kredytów hipotecznych. Marek Wiśniewski

— Średni czas procedowania prospektu to u nas 5 miesięcy, podczas gdy na rozwiniętych rynkach to 6-8 tygodni. Wynika to przede wszystkim z tego, że do komisji często trafiają prospekty słabo przygotowane, nad którymi konkretne prace zaczynają się toczyć, dopiero gdy my żądamy uzupełnień. Cierpią na tym dobrze przygotowani emitenci. Chcemy usprawnić prace nad prospektami i skrócić czas ich procedowania do dwóch miesięcy — zapowiada Ilona Pieczyńska-Czerny, dyrektor departamentu ofert publicznych i informacji finansowej w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

Zmiany w procedurach mają dotyczyć prospektów, które zostaną złożone po 1 września.

— Chodzi po prostu o to, by usprawnić zatwierdzanie dobrze przygotowanych prospektów— mówi Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF. Co konkretnie się zmieni? Komisja ma wprowadzić praktykę ustalania z emitentem harmonogramu zatwierdzania prospektu — by wiedział on konkretnie, kiedy może spodziewać się jego zaakceptowania. Jednocześnie nadzorca zacznie używać bata w kontaktach z emitentami, którzy składają słabo przygotowane prospekty, chwalą się tym inwestorom i mediom, a potem milkną.

— Opublikowaliśmy listę najczęstszych błędów w prospektach, ale niestety emitenci często — mimo że współpracują z doradcami — składają niekompletne prospekty, a potem nie odpowiadają na pytania i uwagi komisji. Taki proces przedłuża się i wymaga wielu czynności od urzędników. Zaczniemy korzystać więc z uprawnień i wydawać decyzje o odmowie zatwierdzenia prospektu — mówi Ilona Pieczyńska-Czerny.

By ograniczyć narzekania na urzędniczą opieszałość, KNF zacznie też publikować zestawienia o czasie trwania postępowań — by było wiadomo, ile trwały procedury urzędowe, a ile czekano na odpowiedzi, i uzupełnienia od emitentów. Wzorem zachodnich regulatorów, komisja będzie też bliżej współpracować ze spółkami, które dopiero przygotowują prospekty — by składały od razu kompletne dokumenty.

— Często się zdarza, że emitenci mają złożoną historię finansową, czyli przed przygotowaniem prospektu łączą się, dzielą, przejmują spółki, a jednocześnie nie dostarczają nam sprawozdań finansowych tych podmiotów. Zachęcamy do kontaktowania się z nami wcześniej i ustalania, jakie dokumenty finansowe koniecznie trzeba złożyć — to może potem znacznie skrócić procedury — mówi Ilona Pieczyńska-Czerny.

20 Tyle jest w Komisji Nadzoru Finansowego czynnych postępowań w sprawie zatwierdzenia prospektu emisyjnego w związku z pierwszą ofertą publiczną.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu