KNF wzięła pod lupę krajowe TFI

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 20-03-2014, 07:30

Kazus Idei i DM IDMSA skłonił regulatora rynku do tego, aby sprawdzić, czy w przypadku innych podmiotów także nie dochodzi do konfliktu interesów.

Do końca kwietnia krajowi powiernicy mają poinformować nadzorcę, czy w ich firmie nie dochodzi do konfliktu interesów, polegającego m.in. na łączeniu kluczowych funkcji w TFI i w podmiocie, któremu towarzystwo zleciło zarządzanie funduszami, powierzaniu zarządzania aktywami brokerombędącym większościowym akcjonariuszem towarzystwa oraz na kupowaniu instrumentów oferowanych przez dom maklerski z grupy. Są to przewinienia, za które we wtorek KNF nałożyła na Ideę TFI karę w wysokości 1 mln zł.

„Komisja pragnie zwrócić uwagę na zjawiska zidentyfikowane w toku sprawowania bieżącego nadzoru nad działalnością towarzystw funduszy inwestycyjnych, mogące stanowić zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania rynku kapitałowego w zakresie regulowanym przepisami ustawy o funduszach inwestycyjnych” — czytamy w piśmie, które KNF rozesłała do krajowych TFI.

Zdaniem nadzorcy, łączenie kluczowych funkcji (np. członka zarządu) w TFI i w podmiocie, któremu towarzystwo zleciło zarządzanie aktywami, uniemożliwia rzetelną ocenę efektywności i prawidłowości działania podmiotu zarządzającego funduszami. Wątpliwości KNF budzi także kupowanie do portfeli funduszy papierów wartościowych, których oferentem jest podmiot należący do grupy kapitałowej.

Komisja zwraca uwagę na przypadki nabywania np. obligacji tylko po to, aby „domknąć emisję” i zarobić na prowizji, pomijając przy tym limity inwestycyjne funduszy i zapisy statutowe, a więc ostatecznie godząc w ten sposób w interes klientów. Nadzór dodaje, że tego rodzaju ryzyko wzrasta, gdy podmiotem zarządzającym jest dom maklerski, będący większościowym akcjonariuszem towarzystwa.

KNF oczekuje, że do końca kwietnia TFI przeanalizują swoje modele funkcjonowania, a w przypadku występowania nieprawidłowości przedstawią harmonogram działań, które je wyeliminują.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / KNF wzięła pod lupę krajowe TFI