KNF zajmie się wielką wodą

Nadzór finansowy przygotował projekt wytycznych dla ubezpieczycieli o zarządzaniu ryzykiem powodzi.

Aktywność regulacyjna Komisja Nadzoru Finansowego na rynku ubezpieczeniowym nie maleje. Po wydaniu rekomendacji w sprawie sprzedaży polis w bankach czy wytycznych wyznaczających standardy w likwidacji szkód komunikacyjnych przyszedł czas na szkody katastroficzne. Nadzór pochylił się nad powodziami.

Na dzisiejszym posiedzeniu KNF zapoznał się z przygotowanym projektem wytycznych dotyczących zarządzania ryzykiem powodzi. Ma on być odpowiedzią na rozmiar szkód powodziowych w Polsce i wymogi nowego pakietu regulacji unijnych Solvency 2.

„Projekt wytycznych stanowi ramy w zakresie zarządzania ryzykiem powodzi, które powinny być stosowane przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji działające w obszarze ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych posiadające istotną ekspozycję na ryzyko powodzi, z zachowaniem zasady proporcjonalności” – czytamy w komunikacie po posiedzeniu KNF.

Za spełnienie wymogów, zawartych w wytycznych ma odpowiadać ubezpieczyciel. Nie będzie on mógł tego ciężaru przenieść na inny podmiot.

KNF chcę, by wytyczne weszły w życie razem z pakietem Solvency 2. Dlatego dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji planujących stosować model wewnętrzny w zakresie ryzyka powodzi wdrożenie powinno nastąpić do czasu złożenia wniosku aplikacyjnego. Dla pozostałych - nie później niż do końca 2015 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu