KNF zapłaci za SKOK 391 zł

ET
opublikowano: 26-11-2009, 00:00

Spółdzielcze kasy wygrały sprawę z rynkowym nadzorcą. KNF musi zapłacić 391 zł. Koszty mogą wzrosnąć.

Spółdzielcze kasy wygrały sprawę z rynkowym nadzorcą. KNF musi zapłacić 391 zł. Koszty mogą wzrosnąć.

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK) nie odpuszczają w sprawie licencji dla swojego banku. W sierpniu ubiegłego roku wydawało się, że projekt został pogrzebany i Banku Oszczędnościowo-Kredytowego (BOK), bo tak się miał nazywać, nie będzie. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) odrzuciła wniosek spółdzielców o przyznanie licencji bankowej. Ci jednak nie dali za wygraną i we wrześniu ponownie złożyli wniosek. Do dzisiaj nie doczekali się odpowiedzi. O ile w przypadku pierwszego wniosku cierpliwie czekali na decyzję KNF cztery lata (o licencję wystąpili pod koniec 2004 r.), to tym razem zagrali inaczej.

Spółdzielcy poszli do sądu administracyjnego skarżąc się na bezczynność nadzorcy. I wygrali. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził bezczynność KNF i dał Komisji 30 dni na wydanie decyzji w sprawie licencji. Nadzorca musi też pokryć koszty postępowania sądowego — 391 zł. Konflikt ze SKOK-ami może jednak kosztować więcej. Spółdzielcy odgrażają się, że rozważają wystąpienie z roszczeniami odszkodowawczymi wobec skarbu państwa. Z jakiego tytułu?

— Przewlekłości. Jeśli wniosek został złożony zgodnie z przepisami, to niezrozumiałe jest, dlaczego KNF rozpatrywała go, licząc od 2004 r., cztery lata — mówi Andrzej Dunajski, rzecznik Krajowej SKOK, wyjaśniając, że kasy poniosły koszty przygotowań do uruchomienia BOK.

KNF wyjaśnia, że już kilka tygodni temu wpisał do grafika pod dzisiejszą datą termin, w którym zajmie się wnioskiem, o czym sąd wiedział, bo był o tym przez nadzór informowany. Dlaczego jednak zajmował się sprawą tak długo?

— Postępowania w sprawie zgody na utworzenie banku należą do najbardziej skomplikowanych spraw prowadzonych przez KNF. Wyniki postępowania w sprawie BOK są powiązane ze sprawami dotyczącymi innych podmiotów należących do systemu SKOK — tłumaczy Katarzyna Biela z KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy