Knot: niskie stopy w eurolandzie quasi permanentne

opublikowano: 23-09-2019, 09:26

Klaas Knot, szef banku centralnego Holandii i członek Rady Prezesów EBC uważa, że rekordowo niskie stopy procentowe w eurolandzie pozostaną na długo, informuje Reuters.

- Decyzja Europejskiego Banku Centralnego z ubiegłego tygodnia pokazała, że niskie stopy procentowe nie maja charakteru tymczasowego, ale raczej zostaną quasi permanentnym fenomenem – powiedział Knot w wywiadzie dla jednej z holenderskich gazet.

Reuters przypomina, że szef banku centralnego Holandii należy do grupy krytyków ultra-luźnej polityki monetarnej EBC. Niedawno  wydał oświadczenie, w którym nazwał ogłoszone działania banku centralnego eurolandu nieproporcjonalnymi w stosunku do warunków gospodarczych. Podkreślił, że „są powody, aby wątpić w ich skuteczność”. Wskazał na oznaki rosnącego braku aktywów o niskim ryzyku, a także podejmowania nadmiernego ryzyka na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

W wywiadzie, który ukazał się w poniedziałek Knot podkreśla, że niskie stopy procentowe nie są jedynie wynikiem polityki monetarnej.

- Spadek stóp procentowych w ostatnich dekadach ma także przyczyny strukturalne. Więcej oszczędzamy, ale mniej inwestujemy. Dlatego, owszem, polityka monetarna ma wpływ, ale zdecydowanie nie jest dominującym czynnikiem – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane