Koalicja przeciw wyższemu ZUS

opublikowano: 18-11-2019, 22:00

Pracodawcy i pracownicy znów mówią jednym głosem — starają się odwieść posłów od zamiaru zniesienia limitu 30-krotności.

Akcja powoduje reakcję. Wniesienie do Sejmu projektu likwidacji limitu rocznych przychodów, od których odprowadza się składki ZUS (obecnie to 143 tys. zł), ponownie zmobilizowało przeciwników tego pomysłu. Odrzucenia projektu (formalnie autorstwa posłów PiS) w pierwszym czytaniu — zaplanowanym na dziś — domaga się szeroka koalicja organizacji pracodawców i przedsiębiorców oraz związków zawodowych. Pod apelem podpisali się szefowie pięciu największych organizacji biznesowych (Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Business Centre Club, Związku Rzemiosła Polskiego oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), a także szefowie trzech największych organizacji związkowych (NSZZ Solidarność, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych).

Koalicja postuluje wyrzucenie projektu do kosza, bo jej zdaniem jest groźny dla stabilności systemu emerytalnego, uderza w firmy (zwiększa średnio o kilkanaście procent koszty zatrudnienia) i pracowników (zmniejsza zarobki o około 10 proc.). Wśród zagrożeń wymienia też m.in. kominy emerytalne, czyli duże różnice w wysokości przyszłych świadczeń, które mogą stać się przyczyną niepokojów społecznych. Sygnatariusze apelu podkreślają, że PiS forsuje projekt bez konsultacji społecznych (wniesienie przez posłów pozwala też ominąć uzgodnienia międzyresortowe).

Z apelem do posłów o odrzucenie projektu PiS zwróciła się także koalicja organizacji pozarządowych: Forum Obywatelskiego Rozwoju, Warsaw Enterprise Institute, Stowarzyszenia KoLiber, Stowarzyszenia Niskie Składki, Stowarzyszenia Liberty Forum Poland i Stowarzyszenia Libertariańskiego. Działającym ramię w ramię pracodawcom i związkowcom już raz udało się skłonić rząd do rezygnacji ze zniesienia tzw. limitu 30-krotności w zamian za poparcie Rady Dialogu Społecznego w sprawie PPK.

7,1 mld zł Tyle ma dołożyć do uginającego się pod ciężarem wydatków budżetu zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane