Kolej: Nowe stawki za dostęp do torów

MIB
opublikowano: 12-05-2011, 00:00

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) zatwierdził na wniosek spółki PKP Polskie Linie Kolejowe podstawową opłatę za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej. Nowe stawki będą obowiązywały od 11 grudnia 2011 r. do 10 grudnia 2012 r.

Główne założenia nie uległy zmianie. Taryfy różnią się zależnie od rodzaju pociągu, jego masy całkowitej i kategorii linii kolejowej. Według informacji z UTK, do kalkulacji stawek zarządca zaplanował koszty wyższe o 5,71 proc. w porównaniu do obowiązującego cennika. Koszty za dostęp do urządzeń związanych z obsługą pociągów były niższe o 14,03 proc., a koszty usług dodatkowych i pomocniczych — wyższe o 64,78 proc. (pomniejszone o dotację z budżetu państwa wyższą o 16,36 proc. w porównaniu do tegorocznych).

Stawki zostały określone przez zarządcę według kalkulacji dla dziesięciu usług. Ogólnie opłaty maleją w przypadku ośmiu usług, a rosną w przypadku czterech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu