Kolej połączy Kraków i Zakopane

Arkadiusz Braumberger
opublikowano: 26-05-1999, 00:00

Kolej połączy Kraków i Zakopane

Do końca roku mają zostać opracowane szczegółowe plany budowy nowej trasy kolejowej, która ma połączyć Kraków z Zakopanem i Zakopane z przejściem granicznym w Muszynie. Jej budowa ma pochłonąć 2,5 mld zł. Projekt wstępny opracowała firma włoska Team Engineering, za fundusze unijne.

Przygotowywane plany bezkolizyjnej magistrali przewidują wybudowanie sześciu tuneli. Najdłuższy ma mieć 20 km i powstanie w pobliżu Szczyrzyca, inne będą mieć długość od 420 do 5400 m.

Zbudowanie magistrali pozwoli uruchomić na tej trasie szybsze połączenia. Pociągi będą mogły jeździć z prędkością 160 km na godzinę. Takie rozwiązania zaproponowano już blisko 30 lat temu. Nie wszystko jednak w tym programie uwzględniono. Na przykład pierwszego z tuneli (między Podłężem a Wiatowicami) nie ma w planach budowy mającej przebiegać tam autostrady. ABR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Braumberger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolej połączy Kraków i Zakopane