Kolej Tybetańska przewiozła już 1,5 miliona pasażerów

02-07-2007, 07:46

Z oddanej do użytku przed rokiem Kolei Tybetańskiej - najwyżej położonej linii kolejowej świata - skorzystało już półtora miliona ludzi - podały w poniedziałek media chińskie.

Większość podróżnych - informuje chińska agencja Xinhua - stanowili turyści.

Kolej Tybetańską oficjalnie uruchomiono 1 lipca zeszłego roku - połączyła miasto Golmud z Lhasą. Trasę wytyczono na długości 1142 km. Biegnie przez górskie przełęcze, przeważnie na poziomie 4 tys. metrów n.p.m. Jej najwyższy punkt sięga 5072 m. Przedziały wyposażono w urządzenia i maski tlenowe. W wagonach dodatkowo zainstalowano specjalne systemy chłodzące, które pozwalając uniknąć przegrzania szyn i podkładów, zapobiegną topnieniu wiecznej zmarzliny, na której osadzono torowiska.

Rząd w Pekinie akcentuje, iż linia nie szkodzi środowisku naturalnemu Tybetu a także przyczyni się do szybszego rozwoju gospodarczego regionu. Tybetańczycy z kolei obawiają się jednak, że połączenie przyśpieszy chińską ekspansję na tereny Tybetu, zagrażającą ich tożsamości kulturowej. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolej Tybetańska przewiozła już 1,5 miliona pasażerów