Kolejarze przygotowują się do strajku ostrzegawczego

28-05-2007, 17:43

Od poniedziałku trwa w PKP referendum w  sprawie strajku generalnego, wyniki mają być znane 25-26 czerwca - poinformował PAP rzecznik prasowy komitetu protestacyjnego kolejarzy, Jerzy Oleszak. Na 12 czerwca kolejarze planują dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

Związkowcy postulują wprowadzenie w ustawie o emeryturach prawa do emerytury kolejowej w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Chcą, aby dotyczyło to wszystkich kolejarzy zatrudnionych w PKP przed 31 grudnia 1998 roku.

Kolejarze chcą też wprowadzenia zapisów w ustawie o komercjalizacji PKP, umożliwiających wszystkim pracującym na kolei w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze przejście na wcześniejszą emeryturę po 40 latach pracy. Chcą, aby rok pracy w takich warunkach liczył się jak 14 miesięcy.

Związkowcy opowiadają się też za wpisaniem do ustawy o emeryturach pomostowych możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Chodziłoby o osoby zatrudnione na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego, w przypadku utraty możliwości wykonywania zawodu ze względów zdrowotnych.

Jak powiedział Oleszak, w dotychczasowych rozmowach z rządem uzgodniono, że najpóźniej do 30 maja strona rządowa przedstawi na piśmie swoje stanowisko w sprawie zgłoszonych postulatów.

Komitet strajkowy kolejarzy ma spotkać się 31 maja, żeby uzgodnić swoje stanowisko, a 1 czerwca mają zaczć się kolejne rozmowy ze stroną rządową.

Kolejarze nie znają jeszcze daty ewentualnego strajku generalnego, zostanie ona wyznaczona po podliczeniu wyniku referendum. Jak podkreślają kolejarze, strajk nie jest przesądzony, zależy on od wyników negocjacji.

Oleszak powiedział, że strajk ostrzegawczy zaplanowany na 12 czerwca odbędzie się, jeżeli do tego czasu strona rządowa nie zmieni swego stanowiska.

Rzecznik prasowy PKP SA Michał Wrzosek powiedział w poniedziałek PAP, że strajk przeprowadzony w okresie przedwakacyjnym może źle wpłynąć na przychody przewoźników kolejowych.

Biuro Promocji i Mediów resortu pracy nie skomentowało w poniedziałek postulatów i zapowiedzi związkowców. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kolejarze przygotowują się do strajku ostrzegawczego