Kolejka po biura rośnie

opublikowano: 29-08-2018, 22:00

W pierwszym półroczu w Warszawie wynajęto rekordowe 425 tys. mkw. biur.

Od stycznia do czerwca zasoby biurowe stolicy powiększyły się o 174 tys. mkw., przekraczając 5,4 mln mkw. — wynika z danych firmy Knight Frank. Duża aktywność deweloperów, którzy w połowie roku mieli w budowie 739 tys. mkw. biur, wynikała z olbrzymiego zapotrzebowania na nowoczesną przestrzeń do pracy. W pierwszym półroczu 2018 firmy wynajęły w stolicy 425 tys. mkw. takiej powierzchni. To o ponad 20 proc. więcej niż średni popyt w latach 2013-17. Najwięcej, bo aż 113 tys. mkw., zakontraktowano w centrum, które jest najchętniej wybierane przez firmy wchodzące na rynek.

— Warszawa jest jednym z najaktywniejszych rynków pod względem rozwoju nowoczesnej powierzchni biurowej w Europie. Popyt jest napędzany głównie przez napływ międzynarodowych firm i ekspansję już obecnych — mówi Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL.

Mimo dużej podaży współczynnik pustostanów pozostaje stabilny — na koniec czerwca wyniósł 11,1 proc.

— Jest najniższy od 2013 r. — podkreśla Agnieszka Ilińska, konsultant działu badań rynku w Knight Frank.

Według analityków, bardzo dobra kondycja stołecznego rynkubiurowego wynika częściowo z dużego zróżnicowania najemców. Szczególnie aktywne są firmy z sektora usług biznesowych, doradztwa, bankowości, ale także operatorzy coworkingowi. Ci ostatni odpowiadali za 21,5 proc. popytu w centrum.

— Rosnąca popularność konceptów coworkingowych wynika ze zmieniającego się stylu pracy milenialsów, ale też z rosnącej konkurencji o talenty. Pracodawcy szukają sposobów na ich przyciągnięcie i zatrzymanie, oferując im m.in. nowoczesne, znakomicie wyposażone, również pod względem technologicznym, przestrzenie coworkingowe — twierdzi Tomasz Czuba, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w JLL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy