Kolejna gmina poszuka gorących źródeł

AR
opublikowano: 12-04-2019, 16:42

NFOŚiGW przyznał 17,6 mln zł dotacji na badawczy odwiert geotermalny gminie Sękowa. Prace zakończą się w 2020 r.

Samorząd Sękowej wyda 17,6 mln zł na odwiert, który pokaże czy gmina ma potencjał do wytwarzania energii geotermalnej. Inwestycję sfinansuje dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który podlega Ministerstwu Środowiska. 

Odwiert geotermalny w Kole
Zobacz więcej

Odwiert geotermalny w Kole Fot. NFOŚiGW Krzysztof Kuczek

„Jednym z warunków przyznania dotacji dla Sękowej była deklaracja gminy o przeznaczeniu uzyskanej energii cieplnej do ogrzewania lokalnych domów. Użytkowanie gorących źródeł jest efektywnym sposobem pozyskiwania ekologicznego ciepła” - informuje NFOŚiGW. 

Miejsce odwiertu zostało wskazane po analizach geologicznych wykonanych przez AGH w Krakowie. Docelowo odwiert zostanie poprowadzony na głębokość 3 tys. m. Prace mają się zakończyć w lipcu 2020 r. Wówczas okaże się, jaką temperaturę mają podziemne źródła. Szacunki NFOŚiGW mówią o 60 st. C., które pozwoliłyby na uzyskanie mocy potencjalnej ciepłowni geotermalnej na poziomie 6,5 MW. Produkcja energii mogłaby wynieść 40 595 MWh, przy jednoczesnej znaczącej redukcji emisji CO2. 

Z NFOŚiGW dotacje na odwierty geotermalne do celów badawczych otrzymało w ostatnich latach 8 przedsięwzięć - w Kole, Turku, Sieradzu Lądku-Zdroju, Sochaczewie, Tomaszowie Mazowieckim, Dębicy i Szaflarach. Całkowita kwota przeznaczona na te projekty wyniosła ponad 170 mln zł.

Niedawno 25-lecie działalności świętowała spółka Geotermia Podhalańska, w której udziały ma NFOŚiGW. Wykonane na Podhalu odwierty eksploatacyjne pozwoliły na przyłączenie do sieci ciepłowniczej ponad 1,6 tys. obiektów, w tym ponad 1,2 tys. budynków mieszkalnych: jednorodzinnych i wielorodzinnych w Zakopanem, Szaflarach, Białym Dunajcu i Poroninie. Średnia temperatura wody geotermalnej wynosi 86 st. C. Spółka zainwestowała w latach 1998-2017 łącznie 259,9 mln zł, z czego 59,3 mln zł sfinansowały dotacje unijne, a 10,6 mln zł NFOŚiGW. W wielu gminach wykonane odwierty badawcze od lat budzą nadzieję samorządowców na realizację projektów z wykorzystaniem ciepłych źródeł. W Koninie samorząd od dawna planuje budowę ciepłowni geotermalnej. Niedawno projekt został uznany przez Ministra Środowiska za nieekonomiczny i nie otrzymał dotacji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu