Czytasz dzięki

Kolejna gmina zamieni się w Neapol

opublikowano: 16-01-2019, 17:10

Firma FCC Tarnobrzeg, która zajmuje się wywozem odpadów, poinformowała gminę Nisko, że zrywa z nią umowę. Od mieszkańców nie będą odbierane odpady.

Kolejna spółka z branży odpadów wypowiada gminie umowę na odbiór śmieci.

Zobacz więcej

fot. Pixaby CC0

„W związku z zaprzestaniem z dniem 10.01.2019 r. przez FCC Tarnobrzeg sp. z o.o., świadczenia usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, Burmistrz gminy i miasta Nisko informuje, że terminy odbioru zawarte w dostarczonych harmonogramach na 2019 r. są nieaktualne” - głosi komunikat na stronie urzędu podkarpackiej gminy. 

Operator, która odbiera odpady z nieruchomości na terenie Niska od 2016 r., wypowiedział umowę ze względu na wzrost kosztów prowadzenia usługi. Samorząd nie zgodził się na wyższe stawki proponowane przez firmę. 

Wcześniej w podobnej sytuacji była położona na północ od Warszawy gmina Nieporęt. Firma Partner, wybrana kilka miesięcy wcześniej w przetargu, wypowiedziała gminie umowę przed końcem roku, zanim jeszcze zaczęła realizować jej zapisy. Przez kilka tygodni w śmietnikach zalegały śmieci. Samorząd zgodził się zapłacić firmie odbierającej odpady większa stawkę miesięczną. Podpisał z nią tymczasową umowę na trzy miesiące. W tym czasie ma nadzieję ogłosić i wybrać w przetargu nowego operatora. 

Zgodnie z prawem to gminy muszą zapewnić odbiór odpadów z osiedli mieszkalnych na swoim terenie. Firmy, które się tym zajmują, wybierane są w przetargach (gmina może też zlecić to zadanie w trybie in-house spółce komunalnej). W całej Polsce rosną ustalane przez samorządy opłaty za odbiór śmieci od właścicieli nieruchomości, w tym mieszkańców bloków i domów. Zdecydowała się na to m.in. Łódź, która na ten rok musiała wybrać nowego operatora w przetargu (umowa z poprzednim wygasła). 

 – Z czego wynika wzrost opłat za odbiór odpadów w Łodzi? Wyłącznie ze stawek zaoferowanych przez firmy w przetargach. Miasto nie może zarabiać ani złotówki na śmieciach. Cóż – koszty pracy, paliwa, prądu,  które ostatnio bardzo poszły w górę. To wszystko uderza w konsumentów, jak zwykle – komentuje Marcin Masłowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Łodzi.

Krajowa Izba Gospodarcza ocenia, że aby odbiór śmieci nie był realizowany poniżej kosztów odbioru i przetwarzania odpadów (wiążących się m.in. z opłatami środowiskowymi), średnia, krajowa miesięczna stawka za odbiór śmieci, płacona przez właściciela nieruchomości, powinna obecnie wynosić 22 zł miesięcznie. Do niedawna mieszkańcy gmin płacili średnio 9 zł. 

AKTUALIZACJA:

17 stycznia urząd gminy w Nisku poinformował, że wywóz śmieci jest wznowiony. Po negocjacjach gmina podpisała nową, tymczasową umowę z dotychczasowym operatorem - firmą FCC Tarnobrzeg. Dla mieszkańców opłata za odbiór śmieci ma pozostać niezmieniona. Gmina zapłaci firmie więcej - z własnego budżetu. Wkrótce gmina ma ogłosić przetarg na nowego operatora. 

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy