Kolejna kłótnia o hasło

Adam Sofuł
opublikowano: 09-05-2008, 00:00

Platforma Obywatelska oszukała wyborców — zagrzmieli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, na wieść o przygotowywanym przez tę partię planie prywatyzacji szpitali. Co prawda, to prawda — podczas kampanii wyborczej PO jak mogła, wypierała się takich planów ze strachu przed atakami PiS, zwłaszcza wyborczemu spotowi, który wieszczył apokalipsę w związku z prywatyzacją szpitali. Skądinąd spotowi równie kłamliwemu jak ówczesne zaprzeczenia Platformy w tej sprawie. Ale, jak rozbrajająco wyznał wczoraj minister Aleksander Grad, kampania rządzi się swoimi prawami. Kampania się skończyła, a strach pozostał.

Plan przekazania szpitali samorządom nie jest w istocie ich prywatyzacją. Może być do niej wstępem, ale nie musi. Wstępne plany nie wydają się zbyt atrakcyjne dla przyszłych inwestorów. Każdy krok w stronę określenia właściciela jest jednak krokiem w dobrym kierunku. Gorzej, że rząd PO-PSL zaczyna nas powoli przyzwyczajać do oryginalnego prezentowania swoich planów — słuszna idea przedstawiona w sposób wyrywkowy, bałaganiarski i populistyczny.

Prywatyzacja szpitali jest jedynie jednym z elementów układanki, z których można ułożyć w miarę sprawny system ochrony zdrowia. Niejedynym i nie najważniejszym, nawet może niekoniecznym. Prywatny właściciel, czy nawet samorząd, będzie z pewnością racjonalniej zarządzał finansami placówki. Ale bez zmian w reszcie systemu spór o prywatyzację szpitali będzie jedynie kolejnym sporem o hasło.

Adam Sofuł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu