Kolejna przecena na europejskich giełdach

PAP
10-06-2015, 09:27

Europejskie indeksy zniżkują już 7. sesję przed spotkaniem wieczorem ws. Grecji - podają maklerzy.

W środę w Brukseli rozpoczyna się szczyt Unia Europejska - Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) z udziałem przedstawicieli 61 krajów, w tym ponad 40 szefów państw i rządów. Przy okazji tego wydarzenia może dojść wieczorem do spotkania premiera Grecji Aleksisa Ciprasa z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em.

Zobacz więcej

Indeks Stoxx 600 Bloomberg

Tych troje polityków poprzednio rozmawiało o możliwościach wyjścia z impasu w sprawie kryzysu greckiego 21 maja przy okazji szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.

Komisja Europejska potwierdziła tymczasem we wtorek, że Grecja przedstawiła nowe propozycje dotyczące porozumienia z wierzycielami w sprawie reform, które są konieczne, by odblokować ostatnią ratę pomocy finansowej dla tego kraju.

W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" premier Grecji Aleksis Tsipras wyraził zaś przekonanie, że strony rozmów są w stanie porozumieć się na każdy temat, także wysokości pierwotnej nadwyżki budżetowej, która nie uwzględnia kosztów obsługi zadłużenia.

Tsipras zasygnalizował jednak, że Ateny nie zamierzają ustępować kredytodawcom w sprawie obniżenia emerytur i innych wydatków socjalnych.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Plan pomocowy dla Aten wygasa z końcem czerwca.

W środę na giełdach w Europie tanieją akcje Deutsche Banku i Commerzbanku, po co najmniej 1 proc., po obniżeniu dla nich ratingu przez agencję Standard & Poor's. Eksperci S&P's uzasadniają swoją decyzję oceną, że rząd może nie pomóc tym instytucjom w razie kryzysu.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.10

IndeksKrajWartość (pkt.)1D (%)

Euro Stoxx 50Strefa euro3439,15-0,51

DAXNiemcy10963,43-0,34

FTSE 100W.Brytania6741,96-0,18

CAC 40Francja4822,28-0,58

IBEX 35Hiszpania10879,50-0,54

FTSE MIBWłochy22508,55-0,08

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolejna przecena na europejskich giełdach