Kolejna przerwa w NWZA Banku Ochrony Środowiska

Polska Agencja Prasowa SA
28-12-2005, 19:46

Wznowione w środę Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Banku Ochrony Środowiska nie przyniosło żadnych rozstrzygnięć. Na wniosek akcjonariuszy banku ogłoszono kolejną przerwę w obradach.

Wznowione w środę Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Banku Ochrony Środowiska nie przyniosło żadnych rozstrzygnięć. Na wniosek akcjonariuszy banku ogłoszono kolejną przerwę w obradach.

NWZA BOŚ, rozpoczęte 22 grudnia, ma zdecydować m.in. o dokapitalizowaniu banku w wysokości 350 mln zł. Porozumienie utrudnia konflikt między akcjonariuszami. Na wniosek szwedzkiego Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), sąd zawiesił bowiem prawa wykonywania głosu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NOŚF) i fundusze wojewódzkie.

Minister środowiska Jan Szyszko, który nadzoruje NFOŚ uważa, że BOŚ musi funkcjonować zgodnie ze statutem i misją do jakiej został powołany, czyli skutecznie realizować politykę ekologiczną państwa. Odnosząc się do struktury w akcjonariacie banku minister wyjaśnił, że jego zdaniem większość udziałów powinna pozostać w rękach NFOŚ. 

Podczas NWZA banku konflikt wywołało zawieszenie przez sąd na wniosek SEB praw głosu z akcji BOŚ należących do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i funduszy wojewódzkich. Fundusze chcą miesięcznej przerwy w obradach NWZA w celu wyjaśnienia sprawy.

Decyzja sądu miała zabezpieczyć roszczenia SEB. Zdaniem Szwedów Fundusze nie wypełniły formalnych obowiązków przy zwiększaniu swojego zaangażowania finansowego w BOŚ. Kupując akcje BOŚ i przekraczając próg 50 proc. w kapitale banku, fundusze nie wystąpiły o zgodę na to do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz do Komisji Nadzoru Bankowego.

Fundusze zażądały przeprowadzenia zmian w składzie rady nadzorczej BOŚ. Chcą zmniejszyć liczbę członków rady nadzorczej z 9 do 6 osób, z których cztery miałyby reprezentować NFOŚ. SEB twierdzi, że o tej propozycji wcześniej nie wiedział.

Rzecznik prasowy resortu Piotr Pukos powiedział w środę PAP, że na tym etapie negocjacji minister nie będzie interweniował i sugerował Funduszowi kolejnych posunięć.

"Na tym etapie negocjacji nie ma jeszcze miejsca na reakcję ministra, ponieważ akcjonariusze nie wyczerpali wszystkich możliwości negocjacyjnych. Jeśli przedstawią ministrowi jakieś propozycje, wówczas po zasięgnięciu opinii prawników, będzie on mógł zająć stanowisko" - stwierdził Pukos. Dodał, że dotychczas żadnych propozycji ministrowi nie przedstawiono.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała 22 grudnia, że przystąpiła do postępowania cywilnego w związku ze złożeniem przez NFOŚ oraz Wojewódzki Fundusz w Warszawie zażaleń na decyzję sądu o zawieszeniu NFOŚ, 12 funduszom wojewódzkim i BOT prawa głosu z należących do nich akcji BOŚ.

Dzień później Giełda Papierów Wartościowych nie zgodziła się na zawieszenie obrotu akcjami BOŚ, o co wcześniej wnioskował zarząd banku.

21 grudnia rada nadzorcza BOŚ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwał w sprawie emisji do 5,28 mln akcji serii N z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. RN chce jednak zmian niektórych zapisów w projektach uchwał NWZA. Według projektu uchwały zaproponowanej przez radę nadzorczą BOŚ kapitał zakładowy banku ma być podniesiony o kwotę nie mniejszą niż 26 mln zł i nie większą niż 52,8 mln zł, przez emisję nie mniej niż 2,6 mln i nie więcej niż 5,28 mln akcji serii N.

Według propozycji uchwały autorstwa RN, cena emisyjna akcji serii N ma wynieść 66,29 zł. Rada Nadzorcza BOŚ jednocześnie negatywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie emisji przez spółkę obligacji zamiennych na akcje oraz warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego banku.

Akcjonariuszami banku są: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NOŚF) i fundusze wojewódzkie oraz Skandinaviska Enskilda Banken (SEB). Łącznie fundusze mają 6,65 mln akcji BOŚ, co daje 50,42 proc. głosów na WZA. 47,5 proc. akcji ma SEB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kolejna przerwa w NWZA Banku Ochrony Środowiska