Kolejna sesja konsolidacji

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 10-09-2014, 17:32

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zaczęły się od spadków, które w największym stopniu były przeniesieniem atmosfery z rynków otoczenia.

Rynki w Europie zareagowały przeceną na wczorajsze cofnięcie w USA i już na starcie wymusiły spadek indeksu największych spółek. Stosunkowo szybko okazało się, iż poranna korelacja z giełdami otoczenia stała się elementem stałym dzisiejszego rozdania i przez wiele godzin WIG20 podążał ścieżką wyznaczaną najpierw przez niemieckiego DAX-a a w finale sesji przez indeksy amerykańskie. Na samodzielny warszawski parkiet zdobył się dopiero na końcowym fixingu, który zaprzeczył obrazowi sesji. W istocie przez większą część dnia GPW wykazywała dawkę samodzielności tylko w segmencie spółek małych i średnich, których indeksy notowały zwyżki a wzrosty spółek MiS zostały dowiezione do końca dnia. Efektem są zwyżki indeksów WIG50 i WIG250 – odpowiednio - o 0,8 i 0,7 procent, które kontrastują ze spadkiem WIG20 o 0,2 procent i skromną zmianą szerokiego WIG o 0,1 procent. Nie ma jednak wątpliwości, iż to zachowanie indeksu WIG20 najlepiej oddaje układ sił na rynku po dzisiejszej sesji. Spadek oznacza, iż rynek szukał ciągle nieudanego wybicia dołem z kilkudniowej konsolidacji w rejonie 2550 pkt., gdzie wyhamowała fala wzrostowa związana z wcześniejszą obroną 2300 pkt. i niedawnym wybiciem nad opór w rejonie 2500 pkt. Z punktu widzenia wykresu dziennego WIG20 sesja oznacza, iż rynek sygnalizuje zniechęcenie kilkudniową konsolidacją w rejonie 2550 pkt. i wymusza na graczach o krótszej perspektywie realizację zysków z ostatniej fali wzrostowej związanej z pokonaniem 2500 pkt. W średniej perspektywie sesja nie przyniosła jednak żadnej zmiany. Stale kluczowym wydarzeniem na wykresie indeksu pozostało wybicie z wielomiesięcznej konsolidacji w strefie 2500-2300 pkt., które pozwala spoglądać na opory zaczynające się psychologiczną barierą 2600 pkt. Scenariusz wzrostowy pozostanie aktualny tak długo, jak podaż nie zneutralizuje ostatnich sukcesów byków.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane