Kolejna zwyżka na Wall Street

opublikowano: 10-01-2012, 22:06

Wtorkowe notowania na amerykańskich giełdach przyniosły kontynuację wzrostowego trendu.

W rezultacie przewagi strony popytowej indeks S&P500 wspiął się na najwyższy poziom od pięciu miesięcy.

Dobre nastroje panujące wśród inwestorów analitycy tłumaczą dyskontowaniem sygnałów ożywienia w światowej gospodarce po danych z Chin, które potwierdziły ogromny popyt na metale. Dodatkowo, obóz byków wspierała „bycza” prognoza koncernu aluminiowego Alcoa, który jako pierwszy amerykański blue chip ze średniej Dow Jones tradycyjnie rozpoczął sezon publikacji raportów kwartalnych. Gracze mają nadzieję, że wyniki spółek zza Atlantyku będą co najmniej dobre.

Zapędy kupujących temperowały nieco jedynie informacje o najwolniejszym od dwóch lat wzroście importu przez Państwo Środka oraz nadchodzące przetargi papierów dłużnych Włoch i Hiszpanii, dwóch krajów eurolandu znajdujących się w centrum kryzysu zadłużeniowego.

Rezultaty wygenerowane przez największego amerykańskiego producenta aluminium koncern Alcoa okazały się satysfakcjonujące. Na plus podziałała również informacja przekazana przez dyrektora generalnego, który oczekuje kilkuprocentowego wzrostu popytu na wyroby potentata..

Poprawa sytuacji na rynku surowcowym pomogła też sektorowi paliwowemu. W górę szły notowania m.in. spółki Schlumberger  Powody do zadowolenia mieli także akcjonariusze Freeport_McMoRan Copper & Gold, który dzięki wzrostowi notowań miedzi i złota zyskiwał na wartości.

To był również udany dzień dla posiadaczy akcji Apple. Kalifornijski producent popularnych urządzeń elektronicznych, w tym iPadów i iPhone’ów zbliżył się do uzyskania dostępu do 33 mln potencjalnych klientów iPhone w Chinach, co wzmogło popyt na jego walory.

Ostatecznie, na finiszu wtorkowej sesji wskaźnik Dow Jones IA zyskiwał 0,56 proc. indeks S&P500 rósł o 0,89 proc. zaś Nasdaq zwyżkował o 0,97 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy