Kolejne dobre dane zza Oceanu

Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 03-01-2012, 17:06

Kurs EUR/USD przebił dziś poziom 1,30, zwyżkując przed południem do 1,3058.

Przebita została linia trendu spadkowego widoczna na wykresie 4- godzinowym i w najbliższych dniach eurodolar może podejść pod poziom 1,31 wykonując ruch powrotny do linii wyznaczającej wcześniejszą korektę. Dziś poznaliśmy odczyty indeksów obrazujących aktywność sektora przemysłowego zarówno z Europy jak i Stanów Zjednoczonych.

Największym zaskoczeniem okazał się odczyt PMI dla przemysłu w szwajcarskiej gospodarce w grudniu. Jego wartość wyniosła 50,7 pkt. przy prognozie zakładającej spadek z 44,8 do 44,5 pkt. Tym samym po trzech kolejnych odczytach wskazujących na regres w sektorze przemysłowym Szwajcarii, indeks PMI powrócił powyżej granicznej bariery 50 pkt. Można to odczytywać jako poprawę w całej światowej gospodarce, gdyż Szwajcaria jest silnie uzależniona od rynków zagranicznych.

EUR/CHF pozostający w pobliżu minimalnego kursu wymiany ustalonego przez SNB na początku września 2011 roku, w zasadzie nie zareagował na te dane. PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii wzrósł natomiast z poziomu 47,7 (po korekcie z 47,6) w listopadzie do 49,6 pkt. w grudniu, przy prognozie zakładającej spadek do 47,5 pkt. Indeks ISM dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych w grudniu wzrósł z 52,7 do 53,9 pkt., przy prognozie zakładającej wzrost do 53,2 pkt. Największy udział we wzroście indeksu miały nowe zamówienia w przemyśle oraz zatrudnienie (dla których subindeksy ukształtowały się odpowiednio na poziomach 57,6 i 55,1 pkt.).

Uczestnicy rynku pozytywnie zareagowali na te dane, zmniejszając swoją awersje do ryzyka i posyłając notowania EUR/USD na nowe dzienne maksimum 1,3065. To już kolejne dosyć dobre dane zza Oceanu (wcześniej pozytywnie zaskoczyły m. in. dane z rynku pracy i rynku nieruchomości), które mogą wskazywać na systematyczne wychodzenie amerykańskiej gospodarki na prostą. Z Europy poznaliśmy również dane o stopie bezrobocia w Niemczech. Spadała ona do najniższego poziomu w historii- 6,8 proc.

Odbyła się również aukcja belgijskich 3- i 6- miesięcznych bonów skarbowych. Rentowności odpowiednio wyniosły 0,264 proc. (poprzednio 0,78 proc.) oraz 0,364 proc. (poprzednio 2,438 proc.). Złoty dziś osłabił się w stosunku do euro, zwyżkując maksymalnie do poziomu 4,4758. Natomiast w stosunku do dolara, kurs złotego umocnił się maksymalnie do poziomu 3,4090.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kolejne dobre dane zza Oceanu