Kolejne giełdy opuszczają Londyn

Ze względu na zbliżanie się terminu brexitu dwa ważne rynki ogłosiły opuszczenie Wielkiej Brytanii, donosi agencja Bloomberg.

Będąca częścią CME Group giełda walutowych instrumentów pochodnych oraz handel akcjami spółek z UE prowadzony przez Cboe Global Markets przeniosą się z Londynu do Amsterdamu. Operatorów obu rynków, na których dzienne obroty sięgają odpowiednio 15 mld EUR oraz 4 mld EUR, do przeniesienia działalności zmusiły wymagania, by handel odbywał się na rynku dopuszczonym przez UE. Już w ubiegłym roku CME Group zdecydowała o przeniesieniu z Londynu do Amsterdamu rynku finansowania krótkoterminowego o średnich dziennych obrotach sięgających 200 mld USD.

- Podatki od opłat transakcyjnych, które obecnie zasilają rząd w Londynie, będą odtąd wpływać do budżetu holenderskiego – komentuje agencja Bloomberg.

Duża część handlu prowadzonego przez zarówno CME Group, jak i Cboe Global Markets, pozostanie jednak w Londynie. W brytyjskiej stolicy Cboe Global Markets utrzyma wart 3 mld EUR dziennie handel akcjami brytyjskimi i szwajcarskimi, natomiast CME Group – handel walutami na rynku kasowym o obrotach sięgających 76 mld EUR dziennie. Według think tanku Z/Yen, brexit przyczynił się do utraty przez Londyn miana największego centrum finansowego na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu