Kolejne lewicowe pomysły na podatki

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 09-07-2004, 00:00

Nowa, 8- lub 9-proc., stawka PIT dla najuboższych to kolejny podatkowy pomysł SLD. Pracuje już nad nim Ministerstwo Finansów.

Wbrew zapowiedziom premiera, który twierdził, że nie należy dokonywać teraz znaczących nowelizacji prawa podatkowego, szykuje się poważna korekta dotycząca PIT. Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) proponuje dodatkową stawkę dla najmniej zarabiających.

Bez konkretów

Początkowo SLD chciał nawet zwolnić najuboższych z PIT.

— Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak wprowadzenie kwoty wolnej i obniżenia stawek dla najmniej zarabiających do poziomu składki zdrowotnej — twierdzi Stanisław Stec, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Składka zdrowotna wynosi 8,25 proc. i ma stopniowo rosnąć do 9 proc.

Podwyższenie kwoty wolnej to pomysł zgłoszony wiosną przez OPZZ. Ma być ona progresywna. Najwyższa przysługiwałaby najuboższym, podatnicy z drugiej i trzeciej grupy zostaliby jej całkowicie pozbawieni.

Stanisław Stec twierdzi, że resort finansów pracuje już nad tymi projektami. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Elżbieta Suchocka-Roguska, wiceminister finansów, zastrzega, że nie zna jeszcze skutków tych propozycji dla budżetu.

Zagrożony budżet

Jasne jest jednak, że spowodu- ją one spadek dochodów budże- towych.

— Z jednej strony mamy wysoki deficyt i trudną sytuację finansów publicznych, z drugiej zaś chcemy być lewicowi. Ten pomysł można zrealizować tylko przy ograniczeniu wydatków albo dzięki zwiększeniu obciążeń innych grup. Trzecim wyjściem jest wzrost deficytu, na co nie będzie zgody ani Unii Europejskiej, ani Narodowego Banku Polskiego, ani Ministerstwa Finansów — twierdzi Mirosław Gronicki, główny ekonomista Banku Mi- llennium.

Jego zdaniem, trzeba też pamiętać, że dodatkowa stawka spowoduje obniżenie podatku także dla zamożniejszych, tak więc osiągnięcie zamierzonego efektu będzie bardzo trudne.

— Jestem za zmniejszaniem opodatkowania, ale nie poprzez przerzucanie ciężarów z jednych na drugich. To metody w stylu Janosika — uważa Mirosław Gronicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kolejne lewicowe pomysły na podatki