Kolejne megaprzejęcie w branży medycznej

opublikowano: 16-06-2014, 06:55

Aż 42,9 mld USD w gotówce i akcjach zapłaci amerykański koncern Medtronic, drugi pod względem wielkości producent wyrobów medycznych za spółkę Covidien, informuje Bloomberg.

Medtronic zaoferował ekwiwalent 93,22 USD za każdą akcję irlandzkiego Covidien. To o około 29 proc. więcej niż wyniosła cena zamknięcia notowań akcji Covidien na nowojorskiej giełdzie w piątek 13 czerwca (72,02 USD). Nowopowstały podmiot, który będzie występował pod nazwą Medtronic, ma być ze wzgledów podatkowych ulowany w Irlandii.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

To największa akwizycja w historii amerykańskiego potentata, która zapewni mu dostęp portfela dostaw Covidien dla szpitalii obejmujący szerokie spektrum produktowe od nici i zszywaczy chirurgicznych po wentylatory. Pozwolić ma to Medtronic na skuteczniejszą konkurencję z branżowym liderem, koncernem Johnson & Johnson.

Akwizycja, zdaniem ekspertów, pozwoli amerykańskiej firmie na uwolnienie około 14 mld USD w gotówce, które spółka ze względów podatkowych trzymała za granicą. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane