Kolejne minimum tureckiej liry

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-11-2021, 17:15

Turecka waluta systematycznie pogłębia przecenę. Jest o krok od przebicia psychologicznego progu ponad 10 lir za dolara, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

W trakcie czwartkowej sesji notowania liry pogłębiały ostatnie dołki, ustanawiając nowe historyczne minimum. Deprecjacja sięgnęła 1,2 proc. co sprowadziło kurs do poziomu 9,975 za amerykańskiego dolara. Potem doszło do lekkiego odreagowania przeceny na wysokości 9,88.

Równie słabo lira zachowuje się wobec euro, notując nowy rekord słabości na poziomie 11,4386.

W ciągu ostatnich pięciu lat wartość tureckiej waluty zmniejszyła się aż o 2/3, a w ostatnim okresie dodatkowym czynnikiem erodującym dochody Turków jest dwucyfrowa inflacja.

Tak mocna przecena jest rezultatem kumulacji kilku czynników. Składają się na nie, polityka prezydenta Erdogana prowadząca do napięć w regionie i w stosunkach z krajami Zachodu, presja wywierana przez Erdogana na turecki bank centralny, co skutkuje niekonwencjonalnymi jego decyzjami jak np. obniżenie stóp procentowych w warunkach wysokiej inflacji, a także czynniki zewnętrze jak pandemia czy wąskie gardła w dostawach.

Turecka waluta straciła w tym roku już 25 proc. swojej wartości, głównie z powodu obaw o wiarygodność polityki pieniężnej. Podczas gdy inflacja CPI wyniosła w październiku 19 proc., bank centralny od września obniżył benchmarkową stopę procentową już o 300 pb do 16 proc., a jak pokazują sondaże, podczas przyszłotygodniowego posiedzenia może ona zostać ścięta o kolejne 100 pb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane