Kolejne słabe dane z Chin

Michał Papuga, analityk XTB
opublikowano: 08-03-2016, 10:55

Za nami szalony dzień na rynkach walutowych, podczas którego dolar przez większość dnia był jedną z najmocniejszych walut, by po południu oddać większość swoich zysków. Zwiększona zmienność na rynku walutowym jest spowodowana oczekiwaniem na czwartkową decyzję EBC. Duży wpływ na rynek mają również Chiny, a wiadomości, które docierają do nas z Państwa Środka wpływają nie tylko na surowce, ale również na waluty.

W nocy opublikowane zostały dane dotyczące bilansu handlowego w Chinach. Te wypadły fatalnie. Eksport w ujęciu dolarowym wykazał spadek o 25.4% r/r (podczas gdy oczekiwania zakładały spadek o 14%). O 13.8% spadła również wielkość importu denominowana w dolarze (oczekiwania -12%). Słabe dane mogły zostać zniekształcone przez obchody święta nowego roku w Chinach, jednak nie zmienia to ich negatywnego efektu na rynki.

Tracił przede wszystkim dolar australijski, który w ostatnich dniach był jedną z najsilniejszych walut. Notowania AUD/USD spadają dziś już o 0,55%. Jest to również efekt wypowiedzi przedstawicieli Banku Australii, którzy przyznali m.in. że dla gospodarki korzystniejsza byłaby słabsza waluta. Zyskuje także japoński jen, czemu towarzyszy odwrót od ryzyka na rynkach akcyjnych.

Co ciekawe, tuż przed publikacją danych o bilansie handlowym, PBOC zdecydował o podwyższeniu fixingu juana. Dzięki temu, chińska waluta w stosunku do dolara była dziś najmocniejsza od 4 stycznia. Decyzja PBOC została podjęta w celu ograniczenia negatywnej reakcji po publikacji danych.

Dziś czeka nas publikacja danych dotyczących wzrostu PKB w Strefie Euro, jednak ich wpływ na rynek powinien być ograniczony. Warto przyglądać się wystąpieniu Marka Carneya o 10:15. Funt w ostatnim czasie odrobił część strat związanych z ostatnimi niepokojami związanymi z możliwym wyjściem z Unii Europejskiej. GBP/USD notowany jest na poziomie 1.424 i znajduje się już ponad 4 figury od dołków z końca lutego.

Najbliższe dni prawdopodobnie wciąż będą zdominowane przez kolejne doniesienia odnośnie możliwych posunięć EBC podczas czwartkowego posiedzenia. Z pewnością zaowocuje to zwiększoną zmiennością na rynku walutowym oraz nagłymi, dużymi ruchami, które były widoczne już w poprzednich dniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Papuga, analityk XTB

Polecane