Kolejne spadki na GPW

W środowym handlu przy Książęcej WIG20 pogłębia ośmiomiesięczne minima.

W znalezieniu dna warszawskiemu parkietowi nie pomagają kolejne fatalne dane z gospodarki niemieckiej. Wskaźnik koniunktury wg instytutu Ifo spadł o ponad 2 punkty, do 104,4 punktu, choć ekonomiści oczekiwali jedynie nieznacznego pogorszenia. W rezultacie WIG20 traci 0,4 proc., zniżkując najniżej od września, choć większości indeksów zachodnioeuropejskich, w tym frankfurckiemu DAXowi, udaje utrzymać się nad kreską.

Wczorajsze zyski oddała TPSA (-0,5 proc.). Sprzedający nie wzięli za dobrą monetę podniesienia przez Renaissance Capital rekomendacji dla papierów spółki do "trzymaj" z wyceną 7,25 zł. Do „trzymaj” zalecenie podniosło też Societe Generale, jednak w tym przypadku cena docelowa sięga zaledwie 6,3 zł. Z wyznaczonych wczoraj dwumiesięcznych dołków odbijają się  notowania Lotosu (+1,1 proc.). Wiceprezes Mariusz Machajewski powiedział w rozmowie z PAP, że plany inwestycyjne spółki przemawiają za niewypłacaniem dywidendy. Decyzja z sprawie zysku zapadnie do połowy maja. 2,3 proc. traci Bank Handlowy. Nie pomaga zgoda KNF na wypłatę dywidendy przez spółkę.

Odpowiednio szóstą i siódmą sesję z rzędu kilkumiesięczne minima pogłębiają notowania sWIG80 (-0,6 proc.) oraz mwIG40 (-0,7 proc.). Wczorajsze zwyżki koryguje Dom Development (-1,4 proc.). Zdaniem analityków ankietowanych przez PAP wyniki za pierwszy kwartał (spółka na czysto zarobiła 26,3 mln zł, w porównaniu z oczekiwanymi 25 mln zł.) należy odczytywać neutralnie. Kolejne kwartały mogą nie być równie dobre jak ostatni, ale kurs powinna stabilizować wypłacana w czerwcu dywidenda.

W pobliżu dolnego ograniczenia zakresu tegorocznych wahań ustabilizowały się notowania BZ WBK (+0,4 proc.). Cenę docelową akcji spółki, z 278,9 zł do 300,4 zł, podwyższył DM IDM SA. 0,6 proc. zyskuje Elektrotim. Zarząd spółki chce wypłacić 0,6 zł dywidendy na akcję. To oznaczałoby stopę premii z zysku dochodzącą do 7 proc. 2,9 proc. traci Robyg. Nie pomaga informacja, że deweloper wypłaci 8 gr. dywidendy na akcję. Stopa premii z zysku zbliży się do 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Kolejne spadki na GPW