Kolejne starcie właścicieli Pepeesu

MICH
opublikowano: 10-04-2012, 00:00

Producent skrobi potrzebuje pieniędzy. Po wyjściu Midstona w spółce pojawili się kojarzeni z nim rozliczni inwestorzy.

Dzisiaj po raz kolejny zetrą się na walnym zgromadzeniu Pepeesu, głównego producenta skrobi Polsce, dwie grupy dwóch akcjonariuszy spółki — firmy kojarzone z Józefem Gierowskim oraz zarząd Pepeesu wraz z szefem rady nadzorczej i spółką Macieja Grabskiego. Od lat obie strony walczą o przejęcie kontroli nad spółką, będzie więc gorąco, choć w porządku obrad jest wydawałoby się, niebudzącą wątpliwości, decyzja o kolejnej emisji akcji.

— Chcemy zdobyć dzięki temu pieniądze na poprawienie jakości produkowanej skrobi i na budowę biogazowni. Do tego drugiego projektu na pewno przyda nam się partner branżowy — mówi Krzysztof Borkowski, przewodniczący rady nadzorczej Pepeesu.

W planach spółka ma też przejęcie Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno i na to również będzie potrzebowała pieniędzy. Pepees ma 30-procentowy udział w krajowym rynku skrobi, po przejęciu Trzemeszna miałaby 40 proc. W sumie na polskim rynku działa 12 producentów skrobi. W 2011 r. wyprodukowano jej w Polsce 100 tys. ton, a drugie tyle importowaliśmy.Wartość całego rynku to około 600 mln zł. Podejmowanie decyzji o rozwoju spółki zapowiadania się ciekawie, ponieważ akcji spółki oficjalnie pozbył się Midston, cypryjska spółka kojarzona z Józefem Gierowskim.

— Przypuszczamy, że liczni drobni inwestorzy, którzy w tak krótkim czasie zdążyli pojawić się w spółce i zarejestrować na walne, to znajomi Józefa Gierowskiego — twierdzi Krzysztof Borkowski.

Na walnym stawić ma się 57 akcjonariuszy. Konflikt właścicieli nie przeszkadza spółce w poprawianiu wyników — Pepees osiągnął w 2011 r. 81,4 mln zł przychodów, a na czysto zarobił 8,6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICH

Polecane