Kolejne zatrzymania w sprawie W Investment S.A.

  • PAP
opublikowano: 13-03-2019, 11:22

W środę na terenie województwa wielkopolskiego CBA zatrzymano 12 pracowników jednego banku, którzy oszukiwali klientów oferując im certyfikaty uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne w środę rano zatrzymało 12 byłych i obecnych pracowników jednego z banków, którzy oferowali klientom "certyfikaty uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych". Jak podało CBA, dwie z tych osób należały do "pionu kierowniczego". Do zatrzymań doszło w województwie wielkopolskim.

O sprawie W Investment "Puls Biznesu" pisał m.in. w wydaniu z 6 marca. Czytaj>>CBA zatrzymało twórców funduszy WI

To kolejne już zatrzymania w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi śledztwie dotyczące m. in. nieprawidłowości przy oferowaniu klientom sektora bankowości prywatnej banku i biura maklerskiego, certyfikatów zamkniętych funduszy inwestycyjnych przez W Investment S.A. Zorganizowana grupa przestępcza miała działać w latach 2012-2017.

"Zatrzymani, po doprowadzeniu do prokuratury, usłyszą zarzuty oszustwa, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej znacznej wartości. Łączna kwota strat, jakie ponieśli klienci kupujący certyfikaty objęte aktualnie przedstawionymi zarzutami, przekracza 12,5 miliona złotych" – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Decyzję o ewentualnych środkach zapobiegawczych prokuratura podejmie po przesłuchaniu podejrzanych. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

PK podała, że w toku śledztwa łódzkiej prokuratury ustalono, że pracownicy banku, którzy sprzedawali certyfikaty zamkniętych funduszy inwestycyjnych wprowadzali klientów w błąd. Zapewniali o bezpieczeństwie ulokowanych środków i gwarantowali pewny zysk rzędu 10-16 proc., przekraczający wysokość oprocentowania w innych lokatach bankowych. Klienci byli także informowani, że mogą wystąpić z funduszu z "bezwarunkową wypłatą zainwestowanych pieniędzy".

Prokuratura ustaliła, że pokrzywdzonych w ten sposób może być ponad 2 tysiące osób, a suma strat przekracza 600 milionów złotych.

Poprzednich zatrzymań w tej sprawie CBA dokonała 5 marca. Wówczas w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi zarzuty przedstawiono 11 osobom. 7 z nich zostało tymczasowo aresztowanych, zarzucono im m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw oraz prania pieniędzy.

Wobec pozostałych czterech zatrzymanych podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe w kwocie od 200 do 500 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. Według ustaleń prokuratury osoby te nie uczestniczyły w zorganizowanej grupie przestępczej. Działały natomiast na szkodę spółek portfelowych funduszy inwestycyjnych poprzez udział w transakcji nabycia przez te spółki udziałów w cypryjskiej spółce Winterfox, w wyniku czego doszło do wyrządzenia szkody w łącznej kwocie przekraczającej 35 mln zł.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy