Kolejny dzień przeceny na Wall Street

opublikowano: 01-03-2018, 22:16
aktualizacja: 01-03-2018, 22:23

Słabe rozpoczęcie marca na amerykańskich rynkach akcji. Dow Jones stracił w czwartek aż 1,7 proc. wartości. S&P500 i Nasdaq spadły o 1,3 proc.

Ostrzeżenia ekspertów, że w 2018 roku będziemy widzieć większą zmienność na rynkach akcji w USA, potwierdzają się. Po spadkach w środę w czwartek znów doszło do przeceny. Podaż zaczęła zwiększać przewagę po trzech godzinach handlu. Ostatecznie zdominowała go, a tłumaczono to reakcją na wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa, w którym zapowiedział podpisanie w przyszłym tygodniu wprowadzenia wysokich ceł na import stali i aluminium do USA. Wywołało to obawy wzrostu cen i wojny handlowej. Na nic zdały się uspakajające głosy analityków, że zapowiadane działania będą miały niewielki wpływ zarówno na inflację jak i całą gospodarkę, bo import obu metali to zaledwie 2 proc. całego importu.

W czwartek ponownie w Kongresie przesłuchiwano szefa Fed. Tym razem Jerome Powell został odebrany jako „gołąb”. Jego wypowiedź o braku sygnału wyraźnego wzrostu wynagrodzeń poprawiła nastroje, ale tylko na rynku obligacji, gdzie rentowności spadały, także w związku z szukaniem „bezpiecznej przystani” przez inwestorów ze spadającego rynku akcji. „Jastrzębi” sygnał w postaci uznania przez szefa Fed w Nowym Jorku czterech podwyżek stóp w tym za „stopniowe” zacieśnianie polityki monetarnej został przez rynek zignorowany. Staniało złoto i kończyło sesję najniższym kursem w tym roku. Na fali rozczarowania środowymi danymi o zapasach ponownie spadła cena ropy.

Drugi dzień z rzędu wskaźniki wszystkich 10 głównych segmentów S&P500 kończyły sesję spadkiem. Najmocniej rynek przecenił spółki przemysłowe (-1,9 proc.), finansowe (-1,85 proc.) i IT (-1,7 proc.). Najmniejsze straty notowały segmenty telekomunikacji (-0,3 proc.), energii (-0,2 proc.) i użyteczności publicznej (-0,1 proc.). Na zamknięciu taniało 73 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones spadły kursy 26. Najmocniej taniały w czwartek akcje United Technologies (-2,9 proc.), które w środę jako jedyne drożały spośród spółek z indeksu. Rynek przecenił niemal równie mocno także akcje Boeinga (-2,8 proc.) i Caterpillar (-2,65 proc.). Najmocniej rosły kursy Procter & Gamble (0,1 proc.), Coca-Coli (0,4 proc.) i Verizon Communications (0,6 proc.). 
     
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Kolejny dzień przeceny na Wall Street