Czytasz dzięki

Kolejny powód do niepokoju?

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 30-09-2020, 10:59

Środowa sesja po na rynkach finansowych przynosi dalsze pogorszenie sentymentu.

Nocna debata prezydencka w USA z rynkowego punktu widzenia nie obfitowała w wiele nowości, a na pierwszy plan przebijała się uszczypliwość kandydatów oraz mocne riposty. Taki przebieg wydarzeń zwiększa nieprzewidywalność plebiscytu, a tego nie lubią rynki finansowe. Dodatkowo po wczorajszych wypowiedziach pojawia się ryzyko kwestionowania wyniku wyborów. O ile Biden zakomunikował, że zaakceptuje porażkę, to w przypadku Trumpa może nie być to takie oczywiste. Uważa on bowiem, że głosowanie korespondencyjne może prowadzić do nadużyć. W kontekście pakietu fiskalnego rozmowy trwają dalej, niemniej jednak widać wolę obydwu stron do znalezienia kompromisu. Niepokój budzi jednak fakt dalszego wzrostu liczby nowych przypadków Covid-19, szczególnie w Europie, który w wyniku przywracania częściowych obostrzeń może wytrącić gospodarkę ze ścieżki ożywienia.

 Na rynku walutowym wczorajsza debata prezydencka w USA doprowadziła do przeceny dolara i wzrostów EURUSD powyżej 1.17. W trakcie całej nocnej kłótni prezydenckiej lepiej wypadł bowiem kandydat Demokratów, na jego wygrana a biznesu powinna wiązać się z podwyżką podatków, z czego inwestorzy na Wall Street dodatkowo się nie cieszą. Dziś jednak w momencie gdy główne indeksy znalazły się pod presją, dolar próbuje odrabiać straty, a notowania głównej pary walutowej spadają w kierunku 1.17. Para GBPUSD cofa się dziś do poziomu 1.18. Notowania dolara australijskiego po wcześniejszych zwyżkach w wyniku publikacji lepszych od oczekiwań danych PMI z Chin spadają w kierunku 0.71 wraz z tym jak nastroje ulegają pogorszeniu. Rządowy wskaźnik PMI dla sektora usługowego w Chinach wzrósł we wrześniu aż do 55.9 pkt. z 55.2 pkt. poprzednio, a dla przemysłu do 51.5 pkt. z 51.0 pkt. Notowania ropy po wczorajszej jednodolarowej przecenie stabilizują się w okolicy 39 USD za baryłkę WTI. To minima na przestrzeni ostatnich dwóch tygodniach. Wzrost ilości nowych przypadków koronawirusa oraz możliwość wprowadzania obostrzeń przez kolejne kraje stanowi obecnie największy czynnik ryzyka dla notowań ropy. Złoto natomiast wciąż podąża za rynkiem eurodolara i po dobiciu w dniu wczorajszym do okolic 1900 USD za uncję zawróciło na południe. Dziś w kalendarium przedsmak piątkowego wrześniowych danych z rynku pracy pod postacią raportu ADP. Uwagę należy zwrócić także na indeks Chicago PMI, który odzwierciedla aktywność w największym okręgu przemysłowym USA.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane