Czytasz dzięki

Kolejny, słabszy dzień zachodnich inwestorów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-04-2009, 00:00

WWtorkowe notowania na największych zachodnioeuropejskich giełdach rozczarowały inwestorów liczących na odreagowanie poniedziałkowej przeceny. Zaczęło się jednak obiecująco. Start nie był najlepszy, ale kolejne godziny przyniosły niewielkie wzmocnienie wskaźników. Po południu kontratak przeprowadzili sprzedający. Dopiero tuż przed otwarciem sesji na Wall Street indeksy znów zaczęły zmniejszać straty.

Kupujących nie wsparły dane makro (nadspodziewanie dobry odczyt wskaźnika nastrojów niemieckich inwestorów ZEW) ani wyniki kwartalne Tesco. Zyski brytyjskiego giganta nie sprostały oczekiwaniom analityków, jednak przychody przebiły prognozę . Coraz więcej osób zaopatruje się w tańszych sieciach. Mocno przeceniono akcje Deutsche Telekom. Największy operator telekomunikacyjny Europy obniżył prognozę finansową. To pociągnęło w dół wyceny takich potentatów, jak BT Group czy Vodafone. Inwestorzy pozbywali się też udziałów w instytucjach finansowych. Spore zniżki kursu dotknęły m.in. papierów HSBC i Lloyds Banking Group oraz ubezpieczyciela Prudential. Przyczyniły się do tego słabe rezultaty i redukcja dywidendy przez Bank of New York Mellon.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane