Kolejny tydzień bez zdecydowanego ruchu

Bartłomiej Chyłek, CFA, Doradca Inwestycyjny ING TFI
opublikowano: 05-03-2012, 17:58

Miniony tydzień, podobnie jak poprzedni, charakteryzował się minimalną zmianą oraz zmiennością wartości warszawskich indeksów.

Szeroki rynek, mierzony stopą zwrotu indeksu WIG wzrósł o symboliczne 0,3%. Jeśli jednak popatrzymy na wielkość kapitalizacji to widać już pewne różnice. Większe i średnie spółki wchodzące w skład WIG20 i WIG40 były na „plusie”, podczas gdy „maluchy” z WIG80 obniżyły swoją wartość o ponad 1 procent. Różnicę jeszcze bardziej widać po zachowaniu poszczególnych sektorów. Solidnie wzrosty, o prawie 4%, zanotowały spółki surowcowe. Dobrze na tle innych branż wypadły również banki ze wzrostami o ponad 1,6%. Na drugim biegunie znaleźli się deweloperzy, spółki budowlane i telekomunikacyjne notując spadki o ponad 2%. Zachowanie polskich spółek nie odbiegało od trendów panujących na kluczowych parkietach. Zarówno DAX i S&P500 zanotowały tylko nieznaczne wzrosty, przy czym zmiana niemieckiego indeksu była mocniejsza. Najważniejsze wydarzenie tygodnia, czyli wielkość środowej operacja refinansowania europejskich banków (LTRO) nie zaskoczyła rynku i jak widać była już wcześniej zdyskontowana przez inwestorów.

Ubiegły tydzień obfitował w publikację danych makroekonomicznych. Na krajowym podwórku poznaliśmy odczyt wzrostu PKB za ostatni kwartał minionego roku, który okazał się lepszy od oczekiwań. Dynamika wyniosła 4,3% wobec oczekiwań na poziomie 4,2%. Co warto odnotować w ostatnim czasie coraz większa rzesza ekonomistów podwyższa swoje prognozy wzrostu polskiej gospodarki na rok bieżący do poziomów przekraczających 3%. Niestety czwartkowy odczyt polskiego PMI (50 pkt) okazał się być gorszy od konsensusu i niższy niż zanotowany w styczniu. Z danych z zagranicy istotne były odczyty na temat wzrostu PKB w USA w 4Q’11 (lepsze niż konsensus), PMI w USA (gorsze od konsensusu) oraz PMI krajów strefy euro (zgodny z konsensusem). Co ciekawe trzeci tydzień z rzędu liczba nowy bezrobotnych w USA utrzymywała się na dawno niewidzianym, dobrym poziomie 350tyś.

W Polsce głównym wydarzeniem na rynku była ogłoszona fuzja banku BZWBK oraz Kredyt Banku. Po zakończonym procesie połączenia, najprawdopodobniej w 1 kwartale przyszłego roku, dojdzie do utworzenia trzeciego gracza na rynku, który będzie w niedalekiej przyszłości mógł zagrozić dominacji PKOBP i PEKAO. Warto również odnotować zamknięcie procesu kupna kanadyjskiej spółki Quadra FNX przez KGHM. Najwyższa, pod względem wartości, jak dotychczas transakcja z udziałem polskiej spółki nie powinna zdaniem Ministra Skarbu mocno ograniczyć dywidendy z zysków za równie rekordowy rok 2011.

W nadchodzącym tygodniu warto zwrócić uwagę na dalszy ciąg sezonu publikacji wyników. W poniedziałek poznamy zyski jakie osiągnęły GTC i PKOBP. Te ostatnie będą ciekawe ze względu na zbliżającą się transakcję sprzedaży papierów przez Skarb Państwa. W czwartek ma dojść do transakcji wymiany greckiego długu, która stanowi kolejny krok do przyznania Helladzie drugiego pakietu pomocowego przez UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Chyłek, CFA, Doradca Inwestycyjny ING TFI

Polecane