Kolejny tydzień niezwyczajny

07-04-2015, 00:00

GRY WYBORCZE Wielkanoc była naturalnym okresem rozejmu w politycznej młócce, zwłaszcza w prezydenckiej kampanii wyborczej.

Sztaby naładowały akumulatury i ruszają do walki o nasze lepsze jutro ze zdwojoną mocą. Zwłaszcza, że rozpoczyna się kolejny tydzień niezwyczajny, tym razem nie Wielki, lecz smoleński. Przypadająca w piątek 10 kwietnia piąta rocznica tragicznej katastrofy oczywiście zostanie wpleciona w perspektywę głosowania 10 maja.

Wpływ Smoleńska na polskie wybory to temat na doktoraty z socjologii. W 2010 r., gdy głosowania prezydenckie odbywały się bezpośrednio po tragedii, 20 czerwca i 4 lipca, nie miała ona żadnego znaczenia. Ale wtedy została wyciszona przez obu głównych rywali, nie tylko Bronisława Komorowskiego, lecz z rozmysłem także przez Jarosława Kaczyńskiego. Wątek smoleński okazał się również neutralny w wyborach parlamentarnych 2011, gdy głównym kryterium stała się ocena, która partia lepiej poradzi sobie z pokonywaniem przez Polskę kryzysu.

Echa katastrofy tym bardziej nie powinny odbić się na wynikach głosowania po pięciu latach. Zwłaszcza, że pojawił się wątek ważny, a jeszcze słabo nagłośniony. Otóż główny rywal urzędującego prezydenta, czyli kandydat PiS Andrzej Duda pozycjonuje się na wykonawcę testamentu i strażnika pamięci Lecha Kaczyńskiego. Zarejestrowany został jednak także reżyser Grzegorz Braun, jeden z głównych propagatorów idei smoleńskiego zamachu. I to właśnie ten wątek będzie dominował w jego kampanii. Notabene na kartkach wyborczych Braun znajdzie się alfabetycznie z numerem 1, co oczywiście wykorzystuje. Z punktu widzenia interesów Andrzeja Dudy zarejestrowanie się delegata Solidarnych 2010 to okoliczność fatalna, albowiem oznacza naturalne odciągnięcie głosów w pierwszej turze. Pozostaje nadzieja na przejęcie ich w drugiej…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kolejny tydzień niezwyczajny