Kolejny wniosek o upadłość DSS

EG
opublikowano: 23-02-2012, 22:56

Ostatnie tygodnie to ciągłe negocjacje z wierzycielami spółki. Wczoraj do sądu trafił kolejny wniosek o upadłość. Kolejny podwykonawca chce upadłości Dolnośląskich Surowców Skalnych (DSS). W imieniu firmy RM Logistic z Płońska wniosek złożyła Pragma Inkaso. RM Logistic, który czeka na swoje 4,1 mln zł, dostarcza materiały sypkie na budowę jednego z odcinków autostrady A2 Stryków-Konotopa. DSS wraz z Boegl&Krysl przejęli tę budowę po chińskim Covecu.

Zadłużenie netto DSS na koniec 2011 r. wynosiło ponad 330 mln zł. Zarząd za priorytet uznaje dokończenie budowy A2 (wg niego jest wykonane 45 proc. prac, a odcinek będzie przejezdny do końca maja 2012 r.) oraz opracowanie strategii spłaty wierzytelności i dalszego rozwoju. W najbliższych tygodniach prawdopodobnie podane zostaną wstępne wyniki finansowe.

- Nie składalibyśmy tego wniosku, gdyby istniała inna możliwość wyprowadzenia spółki na prostą. Prowadziliśmy z zarządem bezskuteczne rozmowy. Dziś najlepszym wyjściem będzie wprowadzenie sądowego nadzoru – mówi Tomasz Boduszek, prezes Pragma Inkaso.

Spółka nie wyklucza jednak przejęcia kolejnych wierzytelności, nie tylko od podwykonawców, ale także byłych pracowników.

- W obecnej sytuacji DSS w interesie wierzycieli jest zabezpieczenie majątku spółki i objęcie nad nią kontroli przez tymczasowego nadzorcę sądowego. Wobec sporego majątku trwałego DSS oraz zaprzestania przez nią spłaty zobowiązań, upadłość likwidacyjna może okazać się najbardziej skutecznym trybem odzyskania należności – mówi Jakub Holewa, wiceprezes Pragma Inkaso.

Małgorzata Then, prezes DSS informowała tydzień temu, że dogadała się z firmą TR Construction, która także zamierzała złożyć wniosek o upadłość spółki. Dodała, że prowadzi jeszcze rozmowy z grupą podwykonawców. W komunikacie DSS poinformował o złożeniu i wycofaniu takiego wniosku przez jeszcze innego podwykonawcę. To powoduje duże skoki na kursie. Wczoraj na koniec dnia jeden papier był o prawie 9 proc. tańszy niż rano. Jednocześnie na rynku spekuluje się, że wdowa po poprzednim prezesie Łuczaku, do którego należała połowa akcji, zamierza je sprzedać. [EG]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane