Kolejny wzrost inflacji w Szwecji

PM, Bloomberg
opublikowano: 12-05-2022, 11:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szwedzka inflacja wzrosła w kwietniu do najwyższego poziomu od 31 lat. W konsekwencji może oznaczać to kolejne podwyżki stóp procentowych.

Fot. Abhinav Bhardwaj/Unsplash

Według danych opublikowanych w czwartek przez urząd statystyczny Szwecji (Statistics Sweden), inflacja CPIF wzrosła w kwietniu do 6,4 proc. w ujęciu rocznym, czyli do najwyższego poziomu od 1991 roku. Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że ceny wzrosną o 6,2 proc.

Riksbank, który porzucił politykę zerowych stóp procentowych i rozpoczął serię podwyżek, spodziewał się wzrostu cen o 5,9 proc. W związku ze swoją decyzją z 27 kwietnia, bank poinformował, że w tym roku spodziewa się podnieść koszty kredytu jeszcze dwa lub trzy razy. Wyższa niż oczekiwano inflacja poddaje w wątpliwość, czy to wystarczy.

Ekonomiści z Svenska Handelsbanken oraz Swedbanku prognozują, że na następnym posiedzeniu Riksbank podniesie stopę procentową o 50 punktów bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane