Kolekcjonerska pięćdziesiątka JPII

Jacek Zalewski
21-04-2006, 00:00

NBP zaprezentował pierwszy w dziejach Polski kolekcjonerski banknot — z Janem Pawłem II.

W okresie 27-letniego pontyfikatu nasz papież dwanaście razy znalazł się na monetach, emitowanych przez Narodowy Bank Polski w kolekcjonerskich seriach. W sumie do obiegu trafiło 47 papieskich monet, o różnych nominałach i wykonanych z różnych metali. Znak pieniężny, który wejdzie do obiegu 16 października 2006 r., w 28. rocznicę wybrania Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską, będzie jednak absolutnym wyjątkiem — banknotem.

Wybrano nominał 50 zł. Przednia strona widoczna jest na zdjęciu powyżej — Jan Paweł II w szatach pontyfikalnych pozdrawia ludzkość. Strona odwrotna zaś (patrz obok) przedstawia słynny epizod z homagium kardynałów podczas mszy inauguracyjnej 22 października 1978 r., gdy nowo wybrany Ojciec Święty ucałował rękę kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ów gest szacunku papieża wobec prymasa odwzorowany został m.in. w pomniku obu duchownych, stojącym na dziedzińcu KUL. Znakiem wodnym banknotu będzie herb papieski z literą M (jak Maryja), nawiązujący do biskupiej dewizy Karola Wojtyły „Totus Tuus”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Kolekcjonerska pięćdziesiątka JPII