Kolos w Gdyni

W miniony piątek do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego zawinął statek MSC Asya.

To największa jednostka jaka kiedykolwiek przybiła do gdyńskiego nabrzeża. MSC Asya zbudowany został w 2008 r. w koreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries.

Ma pojemność 9200 TEU (jednostka równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp). Jednostka ma 336 m długości i ponad 45 m szerokości. MSC Asya przypłynął do Gdyni z Bremerhaven z ładunkiem ponad 3 tys. kontenerów. Obsługa tak dużego statkumożliwa jest dzięki przeprowadzeniu szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego o wartości około 200mln zł. W jego ramach prowadzono m.in. zakupy sprzętu przeładunkowego i wdrożono nowoczesne narzędzia. Zakupiono również cztery suwnice o wielkości pozwalającej na obsługę statków o pojemności około 12 000 TEU. Jednak aby takie statki pojawiły się w Gdyni, konieczne jest przyspieszenie inwestycji w infrastrukturę portową m.in. pogłębienie kanałów portowych do 15,5 metra.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy